Koberec, ideální společník do interiéru

Žádná jiná krytina nezahřeje a nevzbuzuje takový pocit pohody jako koberec. Navíc dokáže změnit atmosféru celé místnosti.

Vybrat si můžete z levnějších syntetických materiálů a z dražších přírodních, respektive z jejich kombinací. Cenu ovlivňuje kromě materiálu samozřejmě i způsob výroby. Ručně vyrobené jsou mnohem dražší než strojově šité, avšak každý je originál. Připlatíte si i za renomé značky a známé jméno návrháře.

Promyšlená volba

Předtím, než navštívíte prodejnu, rozmyslete si, na jaký účel koberec kupujete. Jiný typ se totiž hodí do obýváku, a jiný do více namáhané chodby či do předsíně. Tam třeba vybírat koberec odolávající větší zátěži. Platí však pravidlo, čím více koberec vydrží, tím méně je komfortnější. Komfort závisí především na materiálu, hustotě, výšce a tloušťce vlasové vrstvy, a konstrukci koberce. Při rozhodování v obchodě vám pomůže identifikační štítek se symboly na rubové straně koberce a školený personál.

Zeptejte se i na údržbu koberce. Při výběru barvy zohledněte praktické hledisko. Koberce totiž ve srovnání s jinými materiály vyžadují náročnější údržbu. Nečistoty jsou viditelnější na jednobarevných kobercích jako na vzorovaných. A choulostivější jsou světlé a tmavé barvy. Pokud žijí v domácnosti i čtyřnozí miláčci, barvu koberce vybírejte podle jejich srsti.

Trendy v kobercích

Vrstvení dvou, případně třech koberců na sobě. In jsou kombinace: juta či sisal a zvířecí kůže, nebo kombinace kapustě a ovčí kůže. Spodní větší koberec má být v neutrální barvě. Vrchní, menší volte barevné nebo vzorované.

Recyklace

Trendové jsou koberce z recyklovaných materiálů, například vyráběné kočovnými berberskými rodinami v Maroku. Typické jsou výraznou barevností a geometrickými vzory. Tvarování. Klasické obdélníky či čtverce nahrazují různé organické či jiné tvary. A co tak navrhnout si ten vlastní, „šitý“ na míru vašemu interiéru?

Vintage. Vyšisovaný zda opotřebovaný vzhled se v tomto případě stává přidanou hodnotou. Takový koberec nádherně kontrastuje s moderním interiérem. Barvy. Vyberte si koberec s jednou nebo dvěma živými barvami, která bude dominantou prostoru. Nebo zvolte vícebarevný model, a barvy z něho začleňte do zbytku interiéru. Letí odstíny zelené, zlaté, indigové, fialové či pudrové.

Koberce a alergici

Koberce, pokud je dostatečně udržujete, jsou vhodné i do bytů, kde žijí alergici, což dokazují i ​​vědecké výzkumy. Testy prokázaly, že v místnosti s kobercem byl obsah prachu ve vzduchu nižší, než v místnosti s hladkou podlahou. Přičemž platilo, že čím větší koberec, tím méně prachu.