Knihovna je součástí každého interiéru

Navzdory šílenému tempu technické revoluce a neustálému zdokonalování informačních nosičů má kniha svých stabilních přívrženců. Knihovna jako nábytkový prvek je stále nedílnou součástí každého interiéru. Navíc její obsah často návštěvníkovi napoví více než kvalitní nábytek či vkusné doplňky.

Knize jako zdroji informací a poznatků či společníkovi při odpočinku se můžeme zavděčit pouze tak, že mu ve svém příbytku vyčleníme důstojné místo. Konečně v každé místnosti dokážou svým uspořádáním vytvořit útulnou a přátelskou atmosféru.

SAMOSTATNÁ MÍSTNOST?

Knihovna jako samostatná místnost je řešením pouze v případě velkoryse koncipovaného prostoru. I to pouze tehdy, pokud jste ve čtení knih našli celoživotní zálibu nebo je vaše profese úzce spjata s pernamentním kontaktem s knihou.

Knihovna má v tomto případě nejčastěji podobu otevřených regálů, případně se kombinuje s plnými skříňkami. Využívá prostor u zdi od podlahy často až ke stropu. Optimální je do místnosti s knihami situovat i pracovní kout.

Případně sem zakomponovat na čtení pohodlné křeslo s příručním stolkem. V tomto prostoru hraje velmi důležitou roli kvalitní osvětlení. Centrální stropní svítidlo si přímo vyžaduje kombinaci s přídavnými.

Záleží na nárocích samotného uživatele, kde všude se rozhodne pro jejich umístění. Nejde však jen o estetický aspekt, ale v první řadě o funkční záležitost. V každém případě by měla být v této místnosti k dispozici alespoň jedna příruční lampa s kvalitní žárovkou.

VŽDY PO RUCE

V našich podmínkách je nejfrekventovanějším způsobem umístění části knih do jednotlivých místností. Toto řešení opticky nezatěžuje prostor tak jako centrální umístění a zároveň může být mnohem lepší zacílení. To znamená, že promlouvá tomu čtenáři, který se v místnosti zdržuje nejčastěji.

V dětském pokoji ukládáme knihy s vhodnou tématikou na poličku či regál tak, aby mělo dítě bezproblémový přístup ke knize bez naší pomoci. Knize jako zdroji informací a poznatků či společníkovi při odpočinku se můžeme zavděčit pouze tak, že mu ve svém příbytku vyčleníme důstojné místo. Vhodné jsou nízké regály, sahající dětem do výše očí. Knihy by měly být uloženy maximálně do výšky 120 centimetrů.

Aspekt bezpečnosti je v této místnosti prvořadý. V kuchyni ocení i zkušená hospodyňka, pokud bude mít po ruce příručky s recepty či kulinářskou tématikou. Nezáleží na tom, zda jim vyčlení místo na otevřené polici, nebo jejich skryje za dvířka v lince.

Důležité je, aby byly v případě potřeby vždy po ruce. Čtení oddechové literatury v posteli blahodárně ovlivňuje kvalitu spánku. Nábytkářský výrobci nezapomínají po bocích postele na příruční stolky nebo rafinovaně zakomponují poličky do záhlaví. Ideální místo na odložení knihy, se kterou jsme právě v kontaktu.

KNIHOVNA JAK SOLITÉR

Pokud pro knihovnu nemáme vyčleněnou samostatnou místnost, ve většině interiérů se knihy nejvíce soustřeďují v obývacím prostoru. Tento fakt ovlivňuje především nábytkový trh. Variabilní modulární regály či kombinace otevřených polic se skříňkami umožňuje vytvářet ve společenském prostoru zajímavá řešení.

Mohou být situované do rohu, táhnout se podél stěny nebo jako optický předěl stát volně v prostoru. Aby umožnily průhled do vedlejšího prostoru, většinou jim chybí zadní výplň.

Netradičním řešením může být pojízdná knihovna, pohybující se na kolečkách či v kolejničkách. Efektní jsou sádrokartonové police barevně odlišeny od zadní stěny či umístění knihovny do niky. Při navrhování místa na knihy dbejme hlavně na dostatečný prostor pro manipulaci s knihou.

Výběr materiálu na knihovnu je prakticky neomezený. V každém případě by měl zohledňovat celkový charakter zařízení a nenápadně se přizpůsobit stylu v místnosti.

ZVAŽTE VÝBĚR!

Pokud se chcete v budoucnu vyhnout prostorovému problému, určitě si dobře promyslete, do které knihy investujete. O několik let se může velmi snadno stát, že u vás už nebude místo ani pro jednu.

Kupujte pouze ty, ke kterým se i v budoucnu rádi vrátíte. Případně svou sbírku orientujte pouze na jednoho oblíbeného autora. Pokud jste vášnivým čtenářem různých žánrů, nejen z prostorového hlediska je výhodnější abonentka do knihovny.