Kámen sluší koupelně

Kámen koupelně sluší. Rozumí si s vodou, hodně snese a jeho naturální výraz přinese do oázy relaxu uklidňující dotek přírody.

Návrat přírodních materiálů do interiéru neobešel ani koupelnu. Kámen a dřevo se i zde těší stále větší oblibě. Každý samostatně, ale i společně, jako harmonický a doplňující se pár. Dřevo koupelnu prohřeje, dodá jí měkkost a sbližuje ji s ostatním interiérem. Mnohotvárný kámen dokáže být tvůrce luxusu, ale i ,,prosté přírody“. Záleží na jeho formě. Ve vlhkém prostředí má však před dřevem náskok. S vodou si dávno potýkat. Suverénně se předvede jako obklad či dlažba ačkoli i v sprchovém koutu. Ani s podobou sanitárních prvků nemá problém.

Kamenný obklad

Obkladem a dlažbám v koupelně vládne mramor, žula a travertin. Perla z kamenů je onyx. Jeho působivou kresbu a zbarvení efektně znásobí podsvícení, které se dosáhne podlepením světelných pásů na silikon. Mramor, žulu a travertin dostanete jako hotové obklady, standardně v rozměrech 30 x 30 cm a 30 x 60 cm a tloušťce něco přes centimetr.

Chcete-li získat stěnu či podlahu s plynule navazující kresbou kamene, vsaďte na obklady vyrobené na míru. Zde vám kameníci dokážou vyjít vstříc s velkoplošnými formáty. S obkladem na celou výšku místnosti však nepočítejte. Manipulace a lepení kamenné desky s tloušťkou dva centimetry by při takové délce nebyla možná. No vytvoří pouze jednu horizontální spáru. Přesné řezání hran dovoluje ukládat obklady bez spáry, a tedy bez potřeby spárování.

Pokud však chcete spáry přece jen utěsnit, nanáší se mezi obklad silikon. Obklad do 2 cm se lepí do flexibilního lepidla, tlustší formáty už potřebují mechanické kotvení. Luxusní vzhled koupelně zaručí leštěný kámen. Pro koho je prvořadá bezpečná chůze po dlažbě, měl by sáhnout po kartáčované či broušené úpravě kamene. Ta však kameni ubírá z výraznosti kresby. Kamenný obklad na všech stěnách koupelny není pravidlo. Na exponovaných místech, jako jsou stěny ve sprchovém koutě či za umyvadlem, vynikne, pokud jej zkombinujete s mozaikou či s keramickým obkladem. Ani klasická forma obkladu není předepsána. Působivě na stěnách ukáže i kámen štípaný či lomový.

Kamenné umyvadlo

Kámen se prosadil i ve světě zdravotechniky. V nabídce jsou kamenné vany, sprchové vaničky, a zejména trendové umyvadla. Ty se hodí do moderních i tradičních koupelen. Vytesané jsou z jednoho kusu kamene.

Mají různé tvary, ať už pravidelné nebo nepravidelné, a povrchové úpravy. Zatímco leštěná či broušená úprava podtrhne luxusní koupelny, zevnitř hladké a zvenčí neupravované umyvadlo sedne do koupelny v přírodním stylu.

Při přípravě umyvadlové desky myslete na vyšší hmotnost kamenného umyvadla, která je při 50 cm v průměru kolem 30 kg.

Protiskluzový koberec

Nováček v koupelně je kamínkový koberec, dosud známý zejména z exteriéru. Díky svému neklouzavému povrchu je ideální na podlahu sprchového koutu. Skládá se z praných kamínků, říčních nebo mramorových, různé frakce a pojiva, které tvoří pryskyřice a tvrdidlo.

Sám o sobě je vodopropustný, proto v roli sprchové vaničky či podlahy koupelny vyžaduje úpravu speciální pastou na uzavření povrchu. Stejně nezbytná je i penetrace podkladu pod hydroizolaci.