Je rigidní podlaha připravena k použití v komerčních prostorách?

Podlahy s tuhým jádrem přetvořily trh s podlahovými krytinami pro bydlení, protože stále více majitelů domů se přiklání k těmto vodotěsným a zvuk pohlcujícím výrobkům.

Komerční sféra však tuto novou kategorii výrobků přijímá pomaleji. Jako dodavatelé komerčních podlah instalujeme výrobky na stavbách po celé zemi každý den. Jen velmi málo našich projektů vyžaduje tuhé jádro a my bychom rádi využili našich zkušeností z terénu, abychom vysvětlili proč.

Podlahy s pevným jádrem vs. luxusní vinylové dlaždice (LVT) pro komerční použití

Podlahy s pevným jádrem jsou podkategorií LVT, a proto mají tyto dva typy podlah mnoho společných vlastností. Oba výrobky mohou realisticky imitovat dražší výrobky (jako je keramika, kámen a dřevo) s grafickou filmovou vrstvou. Obě podlahy jsou nenáročné na údržbu – při nižším provozu by mělo stačit pravidelné vysávání a vytírání.

Přes veškerou podobnost se jedná o různé kategorie výrobků, z nichž každý má své klady, zápory a nejvhodnější aplikace. A téměř všechny rozdíly mezi těmito kategoriemi výrobků lze shrnout do dvou věcí: Konstrukce výrobku a instalace.

Rozdíly v konstrukci výrobku

Výrobky LVT se skládají ze tří vrstev: Vnější opotřebitelná vrstva, grafická vrstva a základní vrstva z vinylu. Tuhé výrobky jsou konstruovány podobně, ale mají dvě další vrstvy – tuhé jádro (buď z pěnového, nebo pevného polymeru) a připojenou podložku tlumící zvuk.

Polymerové jádro dodává podlahovým výrobkům s tuhým jádrem větší rozměrovou stabilitu a snižuje možnost telegrafického přenosu nedokonalostí podkladu na povrch. Podkladová vrstva zlepšuje akustické vlastnosti podlahového systému a umožňuje lepší odolnost proti vlhkosti než typický vinylový výrobek.

Tato technologická vylepšení jsou však spojena se značným nárůstem ceny, což brání tomu, aby se o výrobcích s pevným jádrem vážně uvažovalo v mnoha nákladově konkurenceschopných komerčních projektech, zejména když bylo prokázáno, že flexibilní LVT odolává tlaku v komerčních prostorách s vysokým provozem.

Rozdíly v instalaci

Podlahy s tuhým jádrem jsou často navrženy se zámkovým systémem, který umožňuje, aby se každá dlaždice „zacvakla“ na své místo bez použití lepidla (tzv. plovoucí nebo click instalace).

Instalace click sice eliminuje nutnost použití lepidel, ale díky silnější konstrukci dlaždic se hůře řežou než pružné LVT. Z hlediska nákladů na instalační práci se tuhé jádro nachází někde mezi LVT a dřevěnými podlahami. Klikací pokládka také uzamkne designéra v nastaveném vzoru. U podlah s pevným jádrem nelze kombinovat velikosti a tvary dlaždic a vytvářet tak vlastní design.

Naproti tomu komerční LVT se tradičně instalují lepením dlaždic přímo na podklad (tzv. lepená instalace), což dává designérovi maximální tvůrčí svobodu. Mohou kombinovat barvy, tvary a vzory a vytvářet tak ohromující vizuální efekty.

Kromě nákladů a designu nabízí lepená instalace vynikající výkon v prostředí s vysokým provozem. Zejména ve foyer, na hlavních chodbách a v prostorách, kde budou často projíždět pojízdné vozíky, předčí tradiční podlaha LVT plovoucí podlahu s pevným jádrem.

Proč se na komerčním trhu neprosadily podlahy s tuhým jádrem?

Pokládka komerčních podlahových krytin se řídí specifikacemi. Přestože na požádání pomáháme s výběrem produktů, lví podíl námi instalovaných podlahových krytin je specifikován architektonickou nebo projekční firmou ještě předtím, než vstoupíme na stavbu. A ty vybírají produkty na základě designu, výkonu a rozpočtu.

Zlepšení výkonu v kategorii podlah s pevným jádrem je vzrušující – pevné jádro je jistě lepší než pružné LVT, pokud jde o tlumení zvuku a odolnost vůči vlhkosti.

Díky těmto vlastnostem se tuhé jádro dokonale hodí do budov pro více rodin, kde jsou klíčovým prodejním argumentem vysoké třídy odolnosti proti nárazu (IIC) a odolnost proti vlhkosti shora dolů. A právě z těchto důvodů jsme doporučili změnit specifikaci pro projekt 85 000 čtverečních stop pro vícečlenné rodiny na produkt s tuhým jádrem.

Ale téměř u všech ostatních komerčních aplikací nelze z rozhovoru vyjmout podstatný rozdíl v nákladech mezi LVT a tuhým jádrem, ani konstrukční omezení při pokládce na kliknutí. Ne, když máte k dispozici flexibilní LVT – které je nejen levnější, ale také poskytuje větší designovou univerzálnost a lépe odolává vysoké úrovni provozu.

Pokud tradiční, levnější výrobek splňuje všechny požadavky na výkon projektu s vynikající designovou všestranností, proč platit více?