Jak přinést více přirozeného světla do vašeho domova

Přirozené světlo může skutečně osvěžit váš prostor, ale některé domy ho mají určitě více než jiné.

Přirozené světlo je klíčovou vlastností každého domu a je na vrcholu seznamu „nezbytných“ pro mnoho kupujících domů. Bez dostatku přirozeného světla se pokoje mohou zdát malé a špinavé.

Aby byl váš domov světlý, vzdušný a vypadal co nejprostorněji, vyzkoušejte těchto sedm triků:

1. Aktualizujte obklady oken

Zbavte svůj domov těžkých, tmavých závěsů a zaveďte místo nich jednoduché, jednobarevné apretury na okna. Pokud se obáváte úniku tepla nebo přílišného světla přicházejícího v noci, pak investujte do některých tepelně zatemňovacích rolet pro teplo a úplnou kontrolu světla.

Síťové závěsy mohou působit kýčovitě, ale blokují přirozené světlo a mohou vypadat zastarale. Chcete-li zachovat soukromí, vyměňte své sítě za matný okenní vinyl nebo vertikální žaluzie, které lze naklonit, abyste maximalizovali soukromí a světlo. Případně vyzkoušejte voály, které jsou vyrobeny z lehkého, nadýchaného materiálu a dodají romantický nádech každé místnosti; podložte je roletami pro soukromí večer.

 

2. Otevřete svůj interiér

Cenově výhodným způsobem, jak zvýšit přirozené světlo ve vašem domě, je vyměnit jakékoli masivní interiérové dveře za dveře se skleněnými panely. Pokud máte masivní přední dveře, můžete dokonce zvážit jejich výměnu za dveře s oknem, které mají zesílené, matné nebo kropenaté sklo v panelu.

 

3. Stěny a podlahy

Použijte světlé barvy na stěnách a podlahách, abyste opravdu co nejlépe využili denního světla, které do místnosti přichází. Vyhněte se lesklým povrchovým úpravám, protože mohou vytvářet skvrny světla, které způsobí oslnění, a místo toho použijte matné barvy, které distribuují světlo rovnoměrněji. Zejména stropy by měly být natřeny čistě bílou barvou, protože cokoliv jiného může působit tísnivě a budit iluzi, že strop je nižší, než je.

 

4. Rozjasněte své doplňky

Velké obrazy a plakáty mohou na vašich stěnách vypadat dobře, ale tmavé obklady stěn pohlcují světlo, proto udržujte stěny jednoduché a pokud představíte umělecká díla, ujistěte se, že jsou světle barevné. Stejná teorie platí i pro váš nábytek, nahraďte tmavé přehozy, polštáře a potahy pohovek krémovými nebo kamennými odstíny. Chytře umístěná zrcadla, která odrážejí světlo přicházející z vašich oken, skutečně maximalizují jas, zvláště pokud zrcadlo umístíte přímo k oknu. Pokud vám to prostor dovolí, jděte do toho s nástěnným zrcadlem.

 

5. Cheat s přírodními žárovkami

Někdy, i když jste udělali vše pro to, abyste zvýšili světlo ve svém domě, mohou vnější faktory, jako jsou převislé stromy nebo bydlení v zastavěné oblasti, znamenat, že nikdy nebudete schopni dosáhnout optimální úrovně osvětlení ve svém domě. Můžete však podvádět investováním do žárovek, které replikují přirozené světlo, jako jsou přirozené světlo LED.

Pokud je to možné, nasměrujte osvětlení ke stropu, protože okna obvykle tlačí denní světlo do spodní části místnosti. Přidání dalšího světla do horní poloviny místnosti znamená, že si můžete užívat nepřerušované úrovně světla v celé místnosti.

6. Nainstalujte světelnou šachtu

V domě lze nainstalovat světelnou studnu, která využije přirozené světlo zvenčí a promítne ho dovnitř, a to i v nejtemnějších koutech domu. Světelná studna vypadá jako malý kulatý světlík, který se instaluje do střechy a místo toho, aby k němu bylo přidáno okno, jako u světlíku, je instalován velký tubus, který má v interiéru zrcadlový povrch. Tento zrcadlový povrch nutí světlo, aby se přes něj odráželo a lze jej naklonit tak, aby se zakřivil kolem rohů. Světelné studny jsou oblíbenou volbou pro osvětlení sklepů.

 

7. Nainstalujte dvouskládací dveře

Pokud to váš rozpočet dovolí, mohou skládací dveře proměnit celou stěnu v okno, které prodlouží délku domu a poskytne vašemu domovu nebývalé přirozené světlo. Místnost bude nejen zalita světlem, ale když je otevřená, může také výrazně usnadnit přístup na zahradu a otevřít váš obytný prostor.