Dřevo zahradu oživí

Zahrada odráží životní styl svého majitele. Zeleň, oblíbené druhy rostlin, dřeviny, zahradní doplňky, ale i použité stavební materiály by měly reflektovat jeho osobnost. Na druhé straně nelze zapomínat ani na funkční hledisko. V první fázi zařizování exteriérových ploch zahrady je třeba si uvědomit, jaký by měl být charakter zahrady a do jakého prostředí budeme konkrétní materiály osazovat.

Domácí dřevo láká svou přírodní kresbou i cenou. V nabídce výrobců jsou v současnosti tlakově impregnované fošny pro venkovní podlahy z měkkého dřeva (smrk, borovice). Trvanlivější tvrdé dřevo (listnaté stromy, dub) si tlakovou impregnaci nevyžaduje.

Tato úprava však může zvýšit jeho životnost. Dřevo se v procesu výroby ošetřuje nátěry, které zvyšují jeho odolnost. Domácí dřevo má sice dobré kvalitativní parametry, vhodné je však zejména pod kryté přístřešky. Protiskluzové drážky dřevěných materiálů jsou nedostatečným opatřením proti hrozbě uklouznutí. Nedoporučují se do pochozích otevřených exteriérů. Dřevo vyžaduje péči v podobě pravidelných impregnačních nátěrů a olejování. Zejména dřeviny s vyšším obsahem taninu (dub, jasan, bříza, třešeň, jakož i exotické dřevo, např. Teak) mohou časem změnit barvu. Tyto složité typy dřeva je třeba ošetřit kvalitním lakem. Zvýšená vlhkost, která v exteriéru hrozí, může způsobit při zanedbané údržbě kroucení a praskání dřeva či napadení dřeva plísněmi.

Exotické vlhko země

Navzdory vysoké ceně a ekologické dilematu se na našich terasách stále více objevuje exotické dřevo (teak, cumaru, mahagon bangkirai, massaranduba, ipe, merbau, Tatajuba, meranti, červený cedr a další). Dřevo, hrající mnoha barvami i bez použití mořidel, se vyznačuje vysokou hustotou, ale i váhou. To znamená sice vysokou odolnost, na druhé straně vyšší váha a tvrdost komplikují jeho montáž. Tomuto dřevu třeba dopřát dostatek vláhy, jinak hrozí, že popraská. Reprezentanti deštných pralesů jsou vhodní adepti například do okolí jezírek se sladkou vodou. I v tomto případě bude nezbytné zajistit pravidelné olejové kúry. Při nákupu si třeba dát pozor i na stáří dřeva. Dřevo ze starších stromů má stabilní charakter. Při současném tlaku na cenu a kácení deštných pralesů se stále více začíná dovážet dřevo z mladších stromů. Takové dřevo ještě není ustáleno a postupně dozrává.

Půvab dřeva a odolnost plastu

Kompozitní materiály vynikají přirozeným vzhledem a přesvědčí vysokou životností, která je zaručena bez namáhavé údržby. Terasu stačí pouze čas od času umýt vysokotlakým čističem.

Materiály, které jsou tzv. kříženci dřeva a plastu, vznikají z dřevěné moučky, jemných pilin či celulózovými kaše (ta se může získávat například z rýžových nebo jiných slupek), které se smíchají s polymerizujúcim plastem. Kvalitnější materiály vznikají přimícháním polyvinylchloridu (PVC), který je odolnější a také nabízí největší výběr barev (včetně dekorů exotického dřeva). Jiné polymery jsou měkčí a výsledný materiál se následně může drolit, je méně pevný a odolný proti nárazu či poškrábání. Vhodný poměr dřeva a plastu v kvalitních kompozitních materiálech je kolem 50% dřeva a 50% plastu. Materiály v tomto složení nabízejí garanci, že terasa nebude působit „levným“ dojmem plastového vzhledu. Pokud by byl obsah dřevěné složky nižší, terasa bude působit nepřirozeným plastovým dojmem.

Plastová složka chrání materiál před degradačním působením chemicky upravované vody, soli, ptačího trusu, vysoké provozní zátěži způsobené chůzí, ale i před vznikem plísní. Jde to spolehlivý materiál s dokonalou stabilitou, který si během celé životnosti zachovává svůj tvar bez změn. Pro vysokou odolnost mohou kvalitní výrobci poskytnout na materiál až 25-letou záruku. Barva materiálu se nemění ani cyklickým působením náročných klimatických podmínek.

Kompozitní materiály jsou ideální zejména pro okolí zahradního bazénu, který se ošetřuje klasickou bazénovou chemií. Protiskluzový povrch zaručuje bezpečnost a nehrozí ani záděrů třísky jako u dřevěných materiálů. Výhodou je také jednoduchá montáž.