Dřevěné podlahy – stále nepřekonaná klasika

Dřevo má jako stavební materiál historii dlouhou celá tisíciletí, a i dnes má stále co říct. Jednou z oblastí, pro které naši předci volili dřevo se stejnou samozřejmostí jako používali k pití vodu, byla realizace podlah. Ačkoliv mají na rozdíl od nich dnešní stavitelé na výběr celou řadu dalších materiálů, dřevo si stále díky svým nepopiratelným výhodám udržuje velmi silné postavení. V čem tyto výhody spočívají? A pro jaké případy se dřevěné podlahy hodí nejvíce?

Výhody dřevěných podlah

Dřevěné podlahy jsou klasikou, která nestárne. Mezi jejich výhody patří to, že se po nich opravdu dobře chodí, neboť jsou prakticky za všech okolností příjemně teplé. Dřevěné podlahy, pokud jsou z kvalitního materiálu, vydrží i desítky let. Moderní povrchové úpravy navíc činí dřevěnou podlahu snadno udržovatelnou a snadno na ni můžeme použít prostředky na vytírání dřevěných  podlah. I postupy např. pro pravidelné olejování, které dále zvyšuje životnost podlahy, nejsou nikterak složité.

Typy dřevěných podlah

Dřevěných podlah existuje celá řada a k jejich dělení lze přistoupit různým způsobem. U nás rozdělujeme dřevěné podlahy především na vícevrstvé, masivní, a také parkety. Vícevrstvé podlahy charakterizuje stabilita, odolnost proti prohýbání či praskání, snadná pokládka i možnost položit je na podlahové vytápění. Vícevrstvé podlahy jsou dodávány jako třívrstvé nebo dvouvrstvé. I v této kategorii lze vybírat z mnoha typů a druhů dřeva domácího i exotického.

Dřevěné podlahy z masivních prken (nejčastěji dubových) nabízí dobré akusticko-izolační vlastnosti nebo možnost vícenásobného přebroušení a specifický design. Specifičnost masivní podlahy je vykoupena vyšší náchylností na vnější podmínky, především vlhkost a teplotní změny.

Parkety a vlysy jsou dodávány v různých rozměrech a z rozličných domácích i exotických dřevin. Parkety lze realizovat buď jako masivní, nebo v podobě mozaiky. Ani tento typ dřevěné podlahy není dnes náročný na údržbu a poskytne komfortní nášlapnou plochu majiteli každého bytu či domu.

Příklady dřevěných podlah

Mezi špičkové třívrstvé dřevěné podlahy patří ty se značkou  Boen DesignWood. Tyto podlahy využívají špičkové technologie Boen X-press. Tento typ podlah je v nabídce hned v sedmi designových variantách.

Mezi další oblíbené podlahy patří i série Trendtime 3 známé firmy Parador. V tomto případě se jedná o již hotové a nalakované podlahy, které se následně skládají do vzoru typu „stromečku“.

Jako příklad dřevěných podlah z masivu  můžeme uvést např. dubové podlahy české společnosti ESCO v sérii Chateau, které jsou dobrou volbou pro skutečně odolnou podlahu.

Na výběr je celá řada dřevěných podlah, a  díky svým zajímavým vlastnostem určitě stojí jejich pořízení za zamyšlení.