Domácí kuchyň ve venkovském stylu

Víte, jak si zařídit kuchyni ve venkovském stylu? Nabízíme vám osvědčené tipy, jak vdechnout své kuchyni ten správný venkovský šmrnc.

Znovu ve svých příbytcích objevujeme kouzlo starého a patinováním nábytku. Určitě se pod tento trend nemalou měrou podepsaly i rekonstrukce prostor, které už mají něco za sebou. No překvapivě se jim nebrání ani novostavby. Pokud máte i vy, chuť na trochu kuchyňského útulna, nabízíme recept na venkovský styl.

Padesát odstínů bílé ve venkovské kuchyni

Kdo řekl, že bílá je jen jedna? Tento styl zná desítky nuancí a všechny miluje! I když bývá tento barevný tón obvykle dominantní, povolený je i tandem s kontrastními odstíny. Sluší k ní skoro každý – od olivově, žluté, červené, modré či barvy přírodního dřeva. Při výběru doplňkových barev platí jediná zásada: Vybírejte tlumenou, barevně měkkou variantu. Příliš ostrý a jasný odstín by mohl působit rušivě. Platí to nejen pro zařizovací prvky, ale i textilní doplňky a stěny.

Venkovský styl miluje obliny v kuchyni

Na strohé linie a ostré hrany zapomeňte. V kuchyni ve venkovském stylu jsou dovolené obliny a nepravidelnost. Dvířka či poličky nebývají zcela hladké, mají rády zdobné rámečky a laťování. Stejně je to s úchyty. Bývají nápadné, povolena je i kombinace více sérií. Výjimkou není, ani pokud horní polovina linky neleží v jedné přímce, ale skříňky a poličky se výškově střídají.

V kuchyni přírodně a matně

Tabu jsou i lakované povrchy, lesklý chrom či plast. Stylový návrat do minulosti uznává materiály „made in nature.“ I když se kovovým prvkem nedá ani tu vyhnout, vyberte si úchyty či armaturu v mosazném nebo patinovaném provedení. Když už jsme u toho, kredit autenticity určitě podtrhne i dřez či spotřebiče v historizujícím stylu.

Povinná výbava venkovské kuchyně

Víte, bez čeho se venkovská kuchyně neobejde? Bez tradičního stolu! Nejlepší situovaného ve středu místnosti. Pouze s ním bude tento styl působit důvěryhodně. Opomeňte vychytávky moderního designu na ultratenkých nožkách a určitě si pořiďte stůl s masivní deskou a pořádnými nohama.

Doplňky do venkovské kuchyně

Stylové doplňky jsou tím správným látkou určenou k aromatizaci stylové kuchyně – smaltované džbány, květovaný porcelán, mosazné pánve se zde neschovávají do skříněk, právě naopak. Rádi se prezentují na otevřených poličkách, v prosklených vitrínách či na pracovní ploše. Nešetřete ani na dekorativním textilu. Nemáme na mysli pouze ubrusy a prostírání, nosí se i romantické záclonky či měkké sedáky na židlích.

I „venkov v kuchyni“ jde s dobou

Pořídit si stylovou kuchyni ještě neznamená nejít s dobou. Za dvířky a zásuvkami linky se často ukrývají různé vychytávky, které nabízí dnešní doba. Od sofistikovaného kování, praktických přihrádek, drtiče odpadu. Vše bude záviset na vaší peněženky a míry nároků.