Dětský pokoj je královstvím dětí

Dětský pokoj a jeho zařizování je důležitá věc. Rodiče touží svým ratolestem připravit praktické a bezpečné místo, které v nich podpoří kreativitu a zároveň bude klidným prostředím na spánek.

Děti se potřebují cítit ve svém malém království dobře. Tráví zde spoustu času hraním, ale je to také místo, kde se rozvíjejí, učí a odpočívají. Při zařizování dětského pokoje rodiče myslí zejména na nábytek, barvy, doplňky a dekorace. Mnozí si však mnohdy neuvědomují, jak úzce souvisí vnitřní klima v domě s jejich zdravím a pohodou.

Omezený prostor dětského pokoje by měl být univerzálním místem podporujícím několik dětské aktivity. Nesmíme ani zapomínat, že děti potřebují i ​​dostatek denního světla a čerstvého vzduchu, což má výrazný vliv na jejich psychiku a zdravý vývoj.

Dostatek denního světla

Přirozené světlo má velký vliv na každodenní život dítěte, neboť reguluje jeho denní rytmus a dodává mu energii. Dostatek přirozeného světla ovlivňuje jednak zdraví, jednak psychickou pohodu dětí. V dětském pokoji se rozhodně nevyplatí šetřit denním světlem, protože zrak dítěte se teprve vyvíjí. Pokud máte doma děti školou povinné, je vhodné umístit pracovní stůl v blízkosti okna. Třeba myslet i na to, zda je dítě pravák nebo levák, aby si nestínilo.

Čerstvý vzduch nejen pro lepší spánek

Nedostatečná výměna vzduchu v interiéru vytváří špatné vnitřní prostředí, které snižuje schopnost učit se a soustředit na práci, podněcuje alergie a astma. Dostatek čerstvého vzduchu je v dětském pokoji mimořádně důležitý, protože má kromě zmíněných faktorů vliv i na kvalitní spánek. Ten pozitivně ovlivňuje chování a emocionální pohod dítěte. Vždyť, kdo by chtěl mít doma nevyspalou a ubručenou ratolest. Nová generace střešních oken má inovovanou ventilační klapku, která umožňuje větrat interiér, ačkoli je okno zavřené, takže přísun čerstvého vzduchu je zajištěn i v noci.

Kombinujte světlé barvy a doplňky

K vytvoření příjemné atmosféry v dětském pokoji odborníci doporučují použít na stěny světlejší barvy. Vhodné jsou pastelové odstíny, které se mohou střídat na stěnách s bílou nebo s jinou tlumenou barvou. Výraznější odstíny je dobré pak použít na dekorativních doplňcích, jako jsou polštáře, deky, koberec nebo rolety. Ty interiér nejen oživí, ale jsou i praktické při regulování přísunu denního světla podle činnosti dítěte.

Děti a pohádkoví hrdinové

Nezapomínejte, že děti vidí dětský pokoj v prvé řadě jako místo na hraní. Jistě je proto potěší, když si do svého podkrovního pokojíču nastěhují oblíbenou pohádkovou postavičku v podobě dekorací.  Motivy z kolekce inspirují děti při hraní, při usínání se s nimi nemusí nikdy bát.

Chládek i stín spolu s venkovní markýzou

Zcela zatemňující rolety dělají v místnosti úplnou tmu, takže děti si mohou nerušeně pospat byť je poledne. V teplejších dnech se doporučuje rolety kombinovat s vnějšími markýzami, které účinně chrání okenní tabule před slunečními paprsky a v dětském pokoji udrží chladnější klima.

Síťovaná struktura markýzy nebrání výhledu z okna ven a zároveň přivádí do interiéru dostatek denního světla. Způsob uchycení venkovní markýzy na okno z vnější strany umožňuje kdykoliv okno otevřít a místnost větrat. Venkovní markýza se dá jednoduše dodatečně nainstalovat.