6 Trendů vinylových podlah v roce 2023 – Designové nápady pro moderní domov

Vinyl je levná a odolná podlahová krytina, která je na vzestupu popularity. Nové technologické pokroky dokonce umožnily, aby vinyl s působivou přesností napodoboval dlaždice a dřevo, takže je zde větší výběr než kdykoli předtím. Pojďme se ponořit do některých největších trendů vinylových podlah tohoto roku.

5 nejlepších trendů vinylových podlah v roce 2023

1. Voděodolný vinyl

Voděodolný vinyl je i letos jednou z nejlepších podlahových krytin. Je jednoduše levnější, má delší životnost a je pohodlnější než téměř jakákoli jiná podlahová krytina. Zmínili jsme se o tom, že u ní není nutná prakticky žádná údržba? To vše a navíc dokáže vzhledově napodobit většinu ostatních podlahových krytin.

Tajemství voděodolné vinylové podlahy spočívá v tom, že materiál je vyroben z kompozitu dřeva a plastu s unikátním voděodolným jádrem. Tento typ podlahy se někdy nazývá WPC, tedy kompozitní materiál ze dřeva a plastu. WPC může napodobovat jakýkoli typ dřeva, od realistického dubu až po fantasknější narušený vzhled.

Existuje však samostatný dvojník voděodolných vinylových dlaždic, který se nazývá SPC: kompozit kámen-plast. Pro ty, kteří chtějí voděodolnou vinylovou podlahu, ale s dýhou z kamenných dlaždic, je to ideální volba.

2. Vinylové fólie

Vinylová podlaha je poměrně nový typ vinylové podlahy, kterou jednoduše rozvinete z velké role. Výsledek je nepopiratelný, protože podlaha bude vypadat jako bezešvá. Většinu vzhledů dlaždic lze dokonce potisknout spárovacími linkami, takže rozdíl mezi kamenem a vinylem téměř nerozeznáte.

Podlahy z vinylových desek se stávají oblíbenými především pro svou cenovou výhodnost. V porovnání s vinylovými prkny jsou vinylové fólie na metr čtvereční mnohem levnější, což z nich činí nejlepší volbu pro pokládku podlah ve velkých prostorách.

Protože má podlaha méně švů než vinylová prkna, poskytuje vinylová fóliová podlaha větší odolnost proti vodě Vašeho podkladu než prkna, z nichž každé má četné švy. Z tohoto důvodu jsou vinylové fólie často považovány za zlatý standard podlah pro koupelny.

Bohužel však může být instalace vinylové fólie náročná a v případě poškození se opravuje mnohem obtížněji než prkna. Nejlépe se hodí pro prostory, kde je velký pohyb chodců a které pokrývají velkou plochu.

3. Luxusní vinyl

Běžná vinylová dlažba byla kdysi kritizována jako příliš tvrdá a náchylná k rýhám nebo trhlinám. V reakci na tyto výtky se zrodily luxusní vinylové dlaždice. Ty se také nazývají LVT a představují vrchol kvality vinylových podlah s extrémní odolností v nádherném balení.

Rozdíl mezi běžnou vinylovou dlažbou a luxusní vinylovou dlažbou je patrný, když se po nich projdete vedle sebe. Luxusní vinyl je mnohem měkčí pod nohama, zatímco obyčejný vinyl je tenký, a to proto, že luxusní vinyl používá několik vrstev vložených do sebe. Jak by mohl název napovídat, LVT je k dispozici ve formě dlaždic i ve formě prken pro milovníky dřeva. Vzhledem k silné konstrukci materiálu neexistují varianty s deskami.

Zatímco laminát je někdy považován za nejlepší alternativu dřeva, luxusní vinylové desky se staly velmi, velmi dobrými v přesvědčivé simulaci vzhledu a pocitu skutečného dřeva.

4. Dekorativní vinyl

Díky technologickému pokroku se v posledních letech díky větší dostupnosti rozšířily dekorativní a grafické vzory podlah. Kdysi bylo příliš nákladné vyrábět nápadité a cenově výhodné vinylové vzory. K luxusním vzorům patří geometrické vzory, které se stávají populární i na trhu s dřevěnými a kamennými podlahami.

Na dekorativním vinylu je opravdu zajímavé, že ať už se jedná o desky, dlaždice nebo prkna, geometrické vzory na podlaze bez problémů ladí. Ano, dlaždice a prkna jsou vyrobeny tak, aby spolu dokonale ladily od jednoho konce ke druhému.

Obliba dekorativního vinylu bude v letošním roce nadále růst, protože všichni hledáme estetické a praktické možnosti výběru podlahových krytin do našich kuchyní a koupelen.

5. Vinylové desky

Vinylová prkna (EVP) jsou prémiovým typem vinylu, který je opatřen vrchní vrstvou odolnou proti poškrábání a několika velmi odolnými stabilními vrstvami. Ty poskytují podlaze bezkonkurenční trvanlivost, která se vyrovná tvrdému dřevu. Ve skutečnosti se tento typ podlah snaží napodobit tvrdé dřevo s ještě pevnějším jádrem než luxusní vinyl.

EVP jsou k dispozici prakticky ve všech typech dýh z tvrdého dřeva, v jejichž dosažení můžete doufat, aby Vaše podlaha vypadala dobře, a navíc se velmi snadno instalují. Pevností převyšuje jakýkoli jiný typ vinylu a těžko na něm uděláte nějaké stopy.

Pro jeho vynikající trvanlivost, snadnou instalaci a bezkonkurenční cenu oproti dřevu předpovídáme, že EVP bude letos jen populárnější než kdykoli předtím.