Vinyl vs. laminátová podlaha: Co je lepší?

Při výběru mezi vinylovou a laminátovou podlahou neexistuje jednoduchá odpověď. V závislosti na tom, co hledáte, jsou obě varianty podlah vybaveny vlastním souborem výhod. Jak vinyl, tak laminát se snadno instalují, jsou za rozumnou cenu a obě dokáží zázraky při zdůrazňování krásy Vašeho obytného nebo komerčního objektu. I když se v mnoha oblastech překrývají, existují rozdíly, které mohou ovlivnit vaše nákupní rozhodnutí. Jako poskytovatel podlahových řešení jsme Vaším komplexním obchodem pro projekty DIY a mnoho dalšího. Dnes budeme hodnotit vinylové vs. laminátové podlahy: které jsou lepší?

Vinylové podlahy

Vinylová podlaha je syntetický materiál. Dodává se ve standardních deskách nebo dlaždicích, přičemž základ tvoří sklolaminát, který je následně potažen PVC vinylem a změkčovadlem. Po dokončení tohoto procesu se výsledná deska potiskne a opatří reliéfní vrstvou s povrchovým potiskem. Poté se nanese několik vrstev opotřebení, které se spojí s vrstvou bezvoskového polyuretanu. Ne všechny prkenné vinylové podlahy mají zabudovanou podkladovou vrstvu. U vinylových prkenných podlah je základní vrstvou silný vícevrstvý PVC vinyl. Luxusní vinylové podlahy se dodávají buď ve formě prken, nebo dlaždic, které se vzájemně propojují a tvoří plovoucí podlahu. Z hlediska tloušťky se vinylové podlahy mohou pohybovat od 1,5 mm u desek až po 5 mm u luxusních prken.

Nyní, když jsme probrali, jak se vinyl vytváří a aplikuje, věnujme se tomu, co chce každý vědět při hodnocení podlahových řešení. Čím vyniká její vzhled a proč byste do ní měli investovat? Zde je rozpis toho, proč je vinyl pro mnoho spotřebitelů lákavou volbou.

  • Vypadá velmi realisticky; může ztělesňovat vzhled dřeva (pokud se rozhodnete pro silnou variantu podlahy s masivním jádrem).
  • Vyrobeno ze 100% voděodolných materiálů
  • Snadná instalace pro většinu majitelů domů
  • Extrémně odolné a vydrží desítky let

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy byly od svého vzniku v 70. letech jednou z prvních alternativ k dřevěným podlahám. Je to schůdná volba pro majitele domů, kteří oceňují vzhled dřevěných podlah, ale nechtějí při nákupu podlahových materiálů zruinovat banku (přičemž rozpočet je pro řadu zákazníků hnacím motorem). Husté složení laminátových podlah umožňuje pohodlnou chůzi, takže se skvěle hodí do chodeb nebo obytných prostor. Stejně jako vinyl se i laminát skládá ze syntetických materiálů, je vrstvený, má vnitřní jádrovou desku, na kterou je navrstven dekorativní fotoobraz, a nakonec je zakončen vrstvou proti opotřebení neboli „překrytím“, které chrání Vaši podlahu. Zdá se to jako skvělá volba, že? Přestože laminátové podlahy mohou být výhodné, nejsou odolné vůči vodě jako vinyl, což znamená, že mohou utrpět poškození při dlouhodobém působení vody. Pokud tedy máte děti, domácí mazlíčky nebo obojí, budete si to muset rozmyslet, protože pravidelné opotřebení může podlaze ubrat na funkčnosti.

Který si mám pořídit?

Nyní, když jsme se seznámili se základními informacemi o vinylových a laminátových podlahách, jste mnohem blíže k rozhodnutí. Vždy Vám doporučujeme, abyste při rozhodování o podlahových řešeních důkladně porovnali své možnosti. Pokud jste velmi vizuálně nároční a chcete si prohlédnout, jak by jedno z těchto řešení mohlo ve Vaší domácnosti vypadat, doporučujeme použít náš nástroj pro tvorbu vzorů podlah. Již dříve jsme hovořili o tom, že mezi vinylem a laminátem existuje mnoho paralel, ale mají také vlastnosti, které je činí různorodými. Když se blížíte ke konečnému rozhodnutí, mohlo by být užitečné zhodnotit následující prvky:

Vzhled a design

Co se týče vzhledu a designu, laminátové podlahy jsou obvykle kvalitnější. Je vybavena realističtějším reliéfem, který se svým vzhledem blíží ručně škrábanému tvrdému dřevu. Vinyl může díky technice reliéfů vypadat jako dřevo, ale bude vypadat lépe, pokud je na podlaze se silnějším jádrem. Vzhledem k tomu, že laminát bývá o něco silnější než vinyl, může být pro spotřebitele velkým prodejním argumentem větší teplo a měkkost při stání nebo chůzi.

Odolnost proti vodě

S voděodolnými materiály je třeba počítat. Pokud máte rušnou domácnost s velkým pohybem nohou rodinných příslušníků a přátel, je pravděpodobnost rozlití tekutin vždy přítomna. V tomto ohledu je vinyl jasným vítězem. Většina vinylových podlahových řešení je vyrobena ze 100% polymerových materiálů, což znamená, že odolávají velkému množství vody. Vinylové desky navíc umožňují uživatelům instalovat jednu desku pro celou místnost, takže nebudou existovat žádné švy, kterými by mohla proniknout voda. Laminát má omezenou odolnost proti vlhkosti. Je to proto, že ve většině výrobků je vloženo dřevovláknité jádro. Je známo, že tento materiál nabobtná nebo změkne, pokud je dlouhodobě vystaven vlhkosti. To může způsobit odlupování vrchních vrstev. Pokud se tedy nacházíte v prostředí s vysokou vlhkostí, možná byste si měli použití laminátu dvakrát rozmyslet.

Instalace

Instalace těchto materiálů je poměrně jednoduchá. Mohou být dobrou volbou pro ty, kteří se rozhodnou pro projekt „udělej si sám“. Laminátové podlahy se instalují metodou click and lock. Click and lock znamená, že se prkna zasunou do drážky sousedních prken jakmile se zafixují, uzavře se šev. Laminát lze instalovat na stávající podlahu a je snadné zkrátit kusy, a tak, aby se hodily k podlaze. Vinyl má sice o něco rozmanitější možnosti instalace, ale je přesnější, pokud jde o přizpůsobení tvarů a úhlů podlaze.

Náklady a životnost

Náklady na obě podlahové krytiny jsou velmi podobné. Jsou levnější než jiné podlahové materiály, jako je tvrdé dřevo nebo porcelán, ale to se samozřejmě liší v závislosti na tom, zda hledáte luxusní možnosti. Trvanlivost je pro oba také konzistentní. Laminát může fungovat až 10-25 let, zatímco vinyl může vydržet až 20 let.