Tapety změní interiér

Máte chuť udělat něco se svým interiérem? Sáhněte po tapetách, patří k nejatraktivnějším způsobům, jak kultivovat interiér.

Pozici tapet v interiérovém designu posílily zejména nové materiály, pestrobarevné a dekorativní povrchy  Materiálová báze se rozšířila o  vinyl a umělou netkanou textilii vlies . Lépe se s nimi pracuje než s papírovými. Lepidlo se nanáší přímo na stěnu, na kterou se hned přikládají pásy tapet a nepřekrývají se jako kdysi, ale dokládají k sobě. Vinyl i vlies posunuly kvalitu tohoto dekorativního prvku výrazně vpřed. Zvýšila jejich pevnost, zaručují tvarovou i barevnou stálost, takže vydrží několik slunečních sezón. Největší výhodou je jejich omyvatelnost, což ocení zejména domácnosti s dětmi. Výborně tlumí hluk a dokážou překlenout i drobné trhliny v omítce. Tapetám připisuje pozitivní body i jejich široká škála motivů, dezénů, struktur, barevných kombinací. V tomto směru jim nemůže konkurovat žádná jiná technika na úpravu stěn. Novinkou je, že z každé tapety se dá udělat v kombinaci s vodivými panely „svítící“ stěna.

Příroda na tapetách

Stejně jako jiné oblasti interiérového designu, i tapety podléhají módním trendům. V těch letošních cítit silný návrat k přírodě. Tento směr je esencí všeho přírodního a čistého. Upřednostňuje přírodní materiály na vrchní, dekorativní straně tapet přírodní motivy, struktury, jakož i neutrální přírodní barvy. Při jejich výrobě se používá ruční práce a techniky vycházející z lidového umění, představené v moderní podobě. Vedle klasických hedvábných tapet naleznete kolekce se zajímavými povrchy z kůry banánovníku či jeho vláken, bambusu, lnu nebo žíní.

Pro všechny tyto přírodní materiály je typické, že jsou na nich přiznané chyby, spoje, uzlíky, což byl kdysi rušivý element. Za takové exkluzivní přírodní tapety si připlatíte. Nemusíte si však koupit celou rolku, v interiérových studiích je prodávají na běžné metry. Iv nižších cenových kategoriích si můžete najít přírodní motivy, ale jako věrné imitace. Ty nestojí tolik a prodávají se v rolích. Vedle neutrální a přirozené barevnosti přírodních materiálů se tapety objevují i v provokativních, výrazných módních barvách. Pokud ale upřednostníte neutrální odstíny, ty tak nepodléhají trendům, jsou nadčasové a neomrzí vás tak rychle, jak ornamentální tapety.

Vintage i glamour

Stále jsou aktuální i tapetové vzory ze starých časů. Díky novým technologiím se historizující vzory vracejí podané jinak než kdysi. I zde dominují nadčasové přírodní odstíny od bílé, šedé a béžové až po hnědou, doplněné výraznou tyrkysovou, oranžovou, fialovou. Tyto barvy a motivy se opakují i na bytových textiliích a kobercích. Nepřehlédnutelné jsou i prvky východních kultur, hřejivé etno, ale i nestárnoucí retrostyl zda romantika anglického venkova.

Lesk, perleť, stříbrné a kovové aplikace či výrazné dekorativní prvky jsou typické pro glamour styl a neobchází ani tapety. Květované vzory, florální ornamenty ve fialové a zlaté připomínají bohatství rokokových a barokních paláců. Trendem jsou také jednobarevné tapety, které zdobí jen střídání matných a lesklých ploch. Metalické barvy v kombinaci s elegantními dekorativními prvky dávají tapetám jedinečný lesk, který vytváří luxusní a noblesní interiér.

Tip:

Práce s tapetami na vliesovém podkladu je méně náročná než při papírovém. Lepidlem se natírá pouze stěna, na kterou se nalepí suchá tapeta. Vliesové tapety se dají v budoucnu i snadněji odstranit, a měnit bez větší námahy.