Tapety dokážou korigovat nedostatky prostoru

Tapety dokážou v místnosti vykouzlit požadovanou atmosféru, ale i opticky napraví nedostatky prostoru a zařízení. Záleží jen na vás, jaký výsledek chcete dosáhnout.

Vzory a barvy tapet jsou již v dnešních časech dokonalé, potěší každé oko. Stačí si ujasnit ladění místnosti, případně jakou korekci prostoru od tapet očekáváte. Zda chcete upravit tvar místnosti, světlost, zda vytvořit pomyslné zóny. Pokud vám záleží na vyznění zařízení, nedejte tapetám šanci, aby záměr pokazili. Tmavší zařízení lépe vyniká na podkladě s jemnými barvami a drobnějšími vzory. Světlý nábytek zase vhodně doplní i odvážnější barvy a vzory tapet.

Motivy rostlin

Motivy rostlin bývají na tapetách na rozdíl od minulosti v sytějších barvách, větších vzorech, a dokonce snesou i kombinaci vzorů. Odvážnější vyhotovení střídají motivy rostlin s proužky. Pestré dekory květů se zvyknou aplikovat v menších prostorách pouze na jedné stěně jako akcent v doprovodu jednobarevných stěn. Tapety se při tom střídají i s výmalbou.

Škoda je však nevyužít tapety na všech stěnách. Působí nejen teplejší než malba, ale i při tapetách v jednom barevném odstínu si můžete zvolit zajímavé plastické efekty. Pokud vsadíte na výrazné vzory na stěnách, vyplatí se zopakovat stejný vzor i na závěsech. Z prostoru tak vytvoříte dokonalý celek. Stačí se na možnost sladění tapety a textilu informovat u prodejce.

K nerozeznání

Výhoda je, že tapety jsou skvělí imitátoři. Vytvoří dokonalou iluzi přírodních materiálů. Žádaný je nejen kámen či cihla, ale trendové je i dřevo, pomocí nich navodíte i v paneláku příjemnou domácí atmosféru či dodáte hloubku stěnám.

Dekor kamene interiér opticky zchladí. Motiv dřeva dokáže zase opak. Přestože přírodní materiál na stěnách se v minulosti kombinoval spíše se selským designem, dnes bez problému doplňuje i moderní nábytek. I když jen jako imitace na tapetě a jako akcent na jedné stěně.

Věčná černo-bílá

Tato kombinace je nadčasová a stále v pozornosti designérů. Dalo by se o ní říct, že nic nezkazí. Dokáže zapůsobit ve formě perokresby, písma, klasického i geometrického vzoru. Hodí se ke klasickému i modernímu designu, stačí vybrat přiměřený vzor. Pokud přidáte na barevnosti nábytku, přesunete pozornost ze stěny na zařízení.

Klasika i retro

Výrobci znovu sahají po klasických vzorech i retrostylu. Zatímco klasický vzor vytváří vhodnou kulisu pro elegantní zařízení s noblesou, retro s výraznými geometrickými vzory očekává moderní jednoduché linie nábytku s prvky z 50-tých let.

Tradiční vzory najdete spíše v tlumených barvách od krémové až po černou, zato retro se rádo prezentuje v nápadných odstínech. Klasice přistane stylový nábytek s oblinami v kombinaci s křišťálem, sklem a zrcadly.

Moderní pestré vzory přivítají dřevo a plast. Klidně i v barvách opakujících se na tapetách. Pokud chcete dát důraz na použitý design, sáhněte po kontrastním tmavším nebo bílém nábytku.