Sladěné barvy dětského pokoje

Pokud i vy chystáte pokojíček pro očekávaný přírůstek, určitě byste neměli podcenit její barevnou sladěnost. Ta může ovlivňovat nejen celkovou atmosféru místnosti, ale i duševní vývoj děťátka a jeho kreativitu.

Obecně platí, že v místnosti by měla převládat jedna hlavní barva, se kterou kombinujete jednu maximálně dvě doplňkové barvy. Určitě to netřeba s barevností přehánět, ale stejně ani fádnost stěn není to pravé ořechové. I při barvách je „zlatý střed“ ta nejlepší cesta jak udělat kompromis, který lahodí.

Psychologie barev

Pokud se podíváme na názory psychologů, ti doporučují do dětských pokojíčků spíše pastelové odstíny, kde platí, že světlejší tóny studených barev jako modrá, zelená, fialová, působí uklidňujícím dojmem. Místnost prodlužují, avšak dokážou pocitově snížit teplotu prostoru. Zatímco teplé barvy jako červená, žlutá, oranžová, působí povzbudivě, podporují aktivitu a zvyšují vnitřní teplotu.

Koupíte již namíchané

Dnes už si dokážete požadovaný odstín namíchat sami doma přimícháním tónovacích přípravků. Ty jednoduše smícháte s bílou barvou nebo si je necháte natónovat v některém z tónovacích center, kde vám poradí odborníci. Dostupné jsou také již namíchané barvy,  při kterých si můžete vybrat z množství nabízených hotových barev.

Které barvy ano a které ne

Každá barva má určitou energii, která dokáže výrazně ovlivnit naši náladu. Proto byste se měli v dětském pokoji určitě vyhnout černé, tmavě modré nebo šedo-zelené. Tyto barvy utlumují energii a dokonce mohou způsobit, že dítě bude unavené a skleslé. Ani příliš křiklavé a výrazné barvy jako červená nebo křiklavě růžová či tyrkysová nejsou tím nejlepším řešením na velkých plochách. V dětském pokoji se tedy nejlépe uplatní pastelové měkké odstíny oranžové, meruňkové, různé tóny žluté v příjemné kombinaci s bílou.

Jak působí základní barvy?

Červená barva poutá pozornost. Vyvolává aktivitu, podporuje činnost. Vhodná je například do koupelny, obýváku, či kuchyně. Spolu s jinými teplými barvami podporuje například chuť k jídlu.

Oranžová působí příznivě a energicky. Používá se v obývácích, dětských pokojích, kuchyních.

Žlutá opticky zvětšuje, prostor zahřeje a působí pozitivně. Podporuje paměť a dodává energii. Vymalujte s ní například chodbu, dětský pokoj, kuchyň.

Fialová vzbuzuje zájem a je inspirativní, můžete jí vymalovat například ložnici či obývací pokoj.

Zelená barva se nachází uprostřed barevného spektra, proto oko na její přizpůsobení musí vynaložit minimální úsilí. Uklidňuje, je svěží, dodává naději a jistotu. Vhodná téměř všude.

Modrá barva se používá v ložnicích, koupelnách nebo dětských pokojích. Je to studená barva, která uklidňuje a podporuje dobrý spánek.

Hnědá je barva vážná, elegantní a dodává pocit jistoty. Vhodná je do obýváku, případně pracovny.

Bílá barva je klasická, neutrální a nadčasová. Prostor opticky zvětšuje a je vhodná do všech prostor.

Černá, případně šedá jsou spolu s bílou neutrální barvy, které působí uklidňujícím pocitem.