Různé peřiny a ložní prádlo

Při pultech obchodů často svádíme boj s lákavým obalem ložního prádla. Pokud se však podíváme blíže na informace o jejich složení, zarazime se. Ne vždy nám obaly prozradí, kde se skrývá náš favorit.

Rozšířená nabídka ložního prádla ze zahraničí vytvořila mezi spotřebiteli „stáje“ příznivců jednotlivých značek. Nuž darmo: jiný kraj, jiný mrav. Z klasicky používaných středoevropských rozměrů 70 x 90 a 140 x 200 cm přecházíme na cizokrajné zvyky. Zatímco seveřané mají rády menší rozměry polštářů, které jsou mimochodem zdravější, protože nezasahují až na zádovou část, jižané si rádi lebedí ve veľkorysejších rozměrech. Temperament a mentalita se nezapřou ani u přikrývek. Horkokrevní Italové se rádi podělí o místo pod společnou přikrývkou s dvojitou velikosti 200 x 220 cm.  Ze západu k nám vítr přivál i jiný zvyk. Parádit postele nejen praktickými kousky, ale i potěchou pro oko. Do bohatě prostřené postele láká mix barevných polštářků určených jen tak na parádu či odpočinek od rozměrů 40 x 40 až po klasické rozměry 70 x 90 cm.

Číslice napoví

Pokud jste si dosud vybírali ložní prádlo pouze podle dezénu, je načase změnit priority. I při této komoditě platí, čím vyšší kvalita, tím delší životnost. A jak poznáte kvalitu na první pohled? Pozorně si prohlédněte údaje na obalu. Při hladkém plátně se kvalita pozná podle gramáže. Zboží za poměrně nízkou cenu vykazuje gramáž do 125 g / m2. Velmi kvalitní prádlo s vysokou užitnou hodnotou je v rozmezí 140 až 145 g / m2. Záleží vám také na pocitu z dotyku s prádlem? Vybírejte tedy nejen podle oka a kvality, ale i na základě dotyku. Jen ten vám napoví, jaký materiál je pro vás příjemný. Samozřejmě, záleží i na ročním období. V létě působí nejpříjemnější chladivý satén, v zimě zase flanel. Hleďte však i na nasákavost materiálu, hlavně pokud se často probouzíte zpocení. V takovém případě oceníte například bavlněný krep s nemačkavým povrchem. Chcete-li skloubit příjemný pocit z mako saténu a sytost barev, sáhnout můžete do nabídky prádla z mako interlock žerzej.

Záleží také na obsahu

Nejen krásné povlečení zaručují pohodu v posteli. Nepodceňujte ani obsah ložního prádla. I on má splňovat požadavky kvality a hygieny. Zatímco někteří stále nedají dopustit na výplně polštářů a přikrývek z peří, jiní přešli na vyšší úroveň výplně z umělého dutého vlákna. Klasici si pochvalují přirozené formování pérových polštářů při všech polohách ve spánku a odvádění vlhkosti, modernisté oponují pevnější oporou hlavy a udržováním původního tvaru. Nuž ověřit si tvrzení obou stran musíte na vlastní kůži. Nebo přejdete na nejnovější materiály z viskózového-elastické pěny?