Police v domácnosti

Málokterý interiérový prvek snese tolik obměn jako police. Kromě nepochybně praktické stránky dokážou interiér naladit na správnou notu. Stačí si jen vybrat vhodný materiál.

Donedávna jsme je vnímali spíše jako praktický doplněk. Nekochali jsme se jejich tvarem ani materiálem. Přece se však něco změnilo. Designéři s nimi v interiéru pracují stále více. I jim přisuzují trendové barvy a tvary.  Dokážou je přizpůsobit stylu baroka i novým trendům.

Snese i hiátech

Interiér si zvyká na střídmost. Místnost dokáže spíše zaplnit barevnost stěn než dominantní obývací stěna. Namísto sbírky knih či skla přivádějí návštěvníky v úžas hi-fi sestavy, LCD obrazovka a reproduktory domácího kina. Modernímu technickému vybavení se přizpůsobuje i zařízení. Pokud dáte šanci technicky laděnému kovu, nic nezkazíte.

I použití pozinkovaného plechu upevněného v nikách dodá místnosti nový rozměr. Design v místnosti může být zastoupen alespoň ve formě praktických pořadačů CD či DVD nosičů.

Pokud se však neumíte rozloučit s bohatou sbírkou knih, dopřejte jim ukázkovou prezentaci na jednoduchých konzolových sestavách. Kovové konstrukce působí vkusněji v matném provedení. Nosné části volte v případě většího zatížení z pevných materiálů. Použitím dřevěného dekoru místnost zútulníte.

Křehké krásy

Sklo evokuje vždy křehkost a vzdušnost. V případě, že potřebujete prostor oddělit, ale ne zmenšit, police ze skla je ideálním pomocníkem. Má hned několik podob. Do jakéhokoliv stylu zapadne nejlépe v průhledné úpravě.

Pokud myslíte prakticky a nesnesete pohled na jen trochu zaprášený povrch, pískované sklo je tím pravým řešením. Pokud chcete policí v interiéru říci cosi víc, barevné sklo jistě nezklame.

Při skleněných policích v jakékoli kombinaci mějte na paměti křehkost tohoto materiálu. Je určeno pouze k odkládání či vystavení lehčích předmětů. Chcete-li přítomnost skla v interiéru ještě vyzvednout, zkombinujte ho s dominantním rámem.

Nejjemněji působí zavěšené v prostoru na sotva znatelných lankách. Výhodou skleněných polic je nepochybně jejich průhlednost. V kombinaci s podsvícením vykouzlíte v interiéru vkusný nenásilný prvek.

Dřevo nezklame

Vyznavače klasiky jistě nepřekvapí spojení police a dřeva. Odlehčením interiérů však mění vzhled. Bodují pouze, pokud zaujmou tvarem na první pohled. Jednoznačně vedou geometrické tvary.

Pokud nestačí kombinace šikmin a vertikál, na řadu přicházejí pomocníci. Trendové police ve formě solitérů využívají kombinaci dřeva s textilem a kovem.

Oblíbené jsou i novinky v pseudobarokním měšťanském stylu, které vytvoří na stěně malé neopakovatelné dílo. Police v moderních interiérech se však nepokoušejí barevně prosadit. Spíše se snaží přizpůsobit k dnešní převaze bílé a černé.