Odsavač par patří do kuchyně

Co je důležité vědět o digestoři

Když se při zařizování kuchyně dostaneme k bodu, že si vybíráme odsavač par, je důležité vědět i to, na co se máme zaměřit při rozhodování. Zájemci si obvykle vybírají odsavač podle toho, zda se jim líbí a zda se vejde do prostoru, který mají nad varnou zónou. Odsavač par však má další vlastnosti, které jsou velmi důležité pro jeho správné využití.

Výběr odsavače a jeho umístění

Zákazník má většinou možnost volby mezi nástěnným odsavačem, ostrovním odsavačem, nebo odsavačem, který se umístí do skříňky tak, aby ho nebylo vidět.

Zajímavé řešení digestoře je, když je umístěn do skříňky. Poměrně velký zájem je o modely, které jsou vyřešeny tak, aby si skříňka zachovala i svoji funkci, tedy aby měla i odkládací prostor.

Moderní kuchyně mají častokrát varnou zónu umístěnou v tzv. ostrově. Při takovém řešení je vhodný ostrovní digestoř. Pokud je nad varnou zónou např. snížený sádrokartonový strop, je zde možné využít i stropní model.

Výrobci odsavačů par obohatili sortiment i o odsavače výsuvné, které jsou umístěny v kuchyňské lince a pomocí ovladače se vysunou směrem nahoru do požadované výšky v oblasti za varnou plochou. Výsuvný digestoř se montuje do dolních skříněk a s pomocí ovladače se vysouvá vzhůru. Důležitá je maximální výška vysunutí, aby nebyly hrnce vyšší než samotný digestoř. Účinnost odsávání můžeme podpořit tak, že zvolíme místo klasické varné desky model, který má varnou zónu v jedné řadě, tedy podél digestoře. U výsuvných digestoří je náročnější montáž! Již v období stavební přípravy je třeba myslet na to, že odtahové potrubí se umisťuje pod podlahou.

V posledním období zaznamenáváme stále větší zájem o stropní odsavače. Můžeme je umístit do stropu, nebo do podhledu přímo nad varnou plochou. Fantazii se meze nekladou! Modely obdélníkového tvaru, kulaté, kazetové, nebo ve tvaru květu. Řídící elektroniku opět regulujeme pomocí dálkového ovladače. Využívají se nejčastěji v prostorách, kde je propojená kuchyň s obývákem.

Druhy odsavačů podle způsobu provozu

Existují dva způsoby odsávání kuchyňských par. Jeden způsob, je na recirkulaci a druhý na odtah. Odsavače v recirkulačním režimu se instalují tehdy, když nemůžeme přiměřeně instalovat odsávací potrubí kvůli technickým a stavebním překážkám – většinou tehdy, když jsme na to při stavebních pracích pozapomněli. V tomto případě se vzduch nasátý nad varnou zónou vrací přefiltrovaný zpět do kuchyně. V takovém případě využíváme uhlíkové filtry, které zachycují pachy z vaření a které je třeba vyměňovat ve tří až pětiměsíčním cyklu, podle intenzity vaření. Odsavače provozované na odtah mají vždy větší účinnost a splňují primární předpoklad pro dobré odvětrání kuchyně.

Instalace odsávacího potrubí

Pro každý odsavač je předepsán průřez odsávacího potrubí, který odpovídá sacímu výkonu jeho motoru udávanému v m3 / hod. Pokud má potrubí menší průřez, než je předepsáno, účinnost odsávání se snižuje a hlučnost zvyšuje. Potrubí musí být vedeno co nejkratší cestou k výstupnímu otvoru ve vnější stěně nebo ve střeše a s co nejmenším počtem kolen a ohybů. Každé koleno, ohyb i samotné potrubí snižují účinnost odsávání.

Nezapomeňme na hlučnost

Tento parametr často podceňujeme! Pak jsme frustrovaní při vaření ze zvuků, které nám mohou znepříjemnit jinak příjemnou činnost, kterou vaření ať už pro sebe, pro rodinu nebo přátele, určitě je. Co tedy ovlivňuje hlučnost odsávání? Je to celková kvalita odsavače, použité materiály, způsob spojení jednotlivých částí, ale především kvalitní motor. Když si vybíráme digestoř, třeba si všímat i parametry hluku, které se uvádějí v decibelech, na jednotlivých stupních odsávání a které nejsou pouhým okem viditelné. Dobrým řešením je i využití externích motorů , které jsou určeny do vnitřních prostor domu, např. pod střechu, nebo do odtahového potrubí mimo kuchyně, nebo i do venkovních prostor jako je střecha, komín, nebo vnější stěna.