Na co se zaměřit při nákupu grilovací pánve

Sháníte grilovací pánev? Zde je návod, na co se při nákupu zaměřit:

Rukojeť: Čím delší je rukojeť, tím méně se rozpálí, ale delší rukojeť také zvyšuje hmotnost a objem těžké pánve (např. litinové). Při zvedání těžkých pánví může pomoci „pomocná rukojeť“, obvykle smyčka nebo výstupek naproti dlouhé rukojeti.

Tělo: Litina je ideálním materiálem pro grilovací pánev – skvěle udržuje teplo při vysokých teplotách. Nerezová ocel nebo eloxovaný hliník jsou lehčí pánve, které se dobře zahřívají, ale neudrží tak vysokou teplotu. Grilovací pánve lze nalézt ve čtvercových nebo kulatých tvarech, případně v obdélníkových tvarech, které se vejdou nad dva hořáky.

Povrch pro vaření: Litinové pánve jsou buď předsmaltované, nebo potažené smaltem. Vnitřek s úpravou vydrží déle, protože se dá znovu upravovat a patina se časem zvýší, ale smaltovaný povlak obvykle lépe uvolňuje a lépe se čistí. Pokud se rozhodnete pro nerez, mějte na paměti, že grilovací pánve z nerezu bez povrchové úpravy se obtížně čistí, protože olej se často připaluje na pánev v drážkách mezi hřebeny. U nerezových nebo hliníkových pánví zvolte raději snadno čistitelný nepřilnavý povrch, ale počítejte s tím, že nemusíte získat výrazné, karamelizované stopy po grilování, které hledáte.

Exteriér: Mnoho litinových pánví má smaltovaný povrch, který usnadňuje jejich čištění a dodává kuchyni krásný barevný nádech.

Kulaté nebo hranaté? Ačkoli většina standardních pánví je kulatá, všimli jsme si, že většina grilovacích pánví je hranatá. Vzhledem k tomu, že grilované pokrmy je třeba připravovat v jedné vrstvě (na rozdíl například od smažených pokrmů), je čtvercový tvar výhodou, protože nabízí větší plochu. A protože mnoho grilovacích pánví je vyrobeno z tepelně vodivé litiny, udrží si teplo i rohy vzdálenější od zdroje tepla.

Možná Vám došel propan. Možná bydlíte v malém bytě a je nejvyšší čas přestat grilovat na nejistém požárním schodišti. Nebo si prostě jen chcete dát hamburger, aniž byste museli vyhrabávat pytel dřevěného uhlí.

Ať už je důvod jakýkoli, grilovací pánev může být šikovnou náhradou za Váš spolehlivý Weber a umožní Vám připravit krásné pokrmy s křížovým šrafováním, které udělají dojem na přátele a pomohou vám stát se hvězdou. Dobré pánve lze pořídit již od 30 dolarů, a to v různých tvarech (čtvercové, kulaté, oválné) a velikostech (od malých až po pánve se dvěma hořáky). Mohou být vyrobeny z odolné litiny, nerezové oceli nebo eloxovaného hliníku a dodávají se s povrchovou úpravou, smaltem nebo nepřilnavým povrchem.