Moderní kuchyň

Kuchyně si zvykají na novou podobu. Dělení na horní a spodní skříňky je již za námi. Nosí se skryté dělení a ostrůvky.

Přechod kuchyní do otevřených obytných prostor si vynutil změnu stylu. Kuchyně se podřizuje architektuře celého prostoru. Dělení kuchyňských skříněk na horní a spodní je již zastaralé. Obsah jednotlivých skříněk se přesunul do jednoho velkého bloku. Umožnila to nová technologie laserem řezaných hran, která dokáže opticky slít přední plochy jednotlivých kuchyňských dvířek do jednoho objektu.
Celek připomíná dobře známé vestavěné skříně, které úložným prostorem opravdu nešetří. Mnohdy využívají plnou výši stěn až po strop. Do tohoto prostoru si můžete ukrýt nejen vše potřebné k vaření, ale i slavnostní prostírání a doplňky.

BLOKOVÁNÍ

Nové kuchyňské uspořádání, takzvané bloky, mají rády jednoduché hladké povrchy. Nenarušují je ani poličky, ani příchytky. Na první pohled vypadají nedobytně díky skrytým příchytkám. K otevření slouží většinou jamky na bočních hranách předních ploch, nebo kování. Nosí se skryté dělení a ostrůvky, které otevírá dvířka zatlačením na jejich hranu.
Bloky však mají kromě estetického záměru i praktický přínos. Veškerý kuchyňský chaos je ukryt před veřejností. Ne však chaoticky, ale inteligentně. Výsuvy a zásuvky mají přesně vymezený účel. V tomto případě se opravdu vyplatí zakoupit si kompletní kuchyň i s kuchyňským náčiním přímo od výrobce. Každý otvírák nebo nožík přesně zapadá do vlastního pouzdra.

SPOTŘEBIČE

Pokud bychom se tvůrců nové koncepce prostorového uspořádání kuchyní zeptali, co bylo jejich inspirací, tipovala bych, že spotřebiče. Uspořádání spotřebičů do kuchyňských bloků v jedné elegantní linii jsme si mohli všimnout už pár let dozadu. Právě spotřebiče se staví v moderní kuchyni na přední místo. Každá značka má zastoupení ve všech typech, od trouby až po kávovar a to ve vlastním designu. Spotřebiče už tedy nenajdete roztroušeny po celé kuchyni, ale pěkně vedle sebe ve správné ergonomické výšce. Výjimka, která by se jen velmi těžko velikostí pasovala do úzké linie vystavených spotřebičů, je chladnička. Problémem je její velikost. Žádaná je hlavně takzvaná „americká chladnička“. Navzdory velikostní handicapu ji nové uspořádání v bloku nezavrhli. Ukrytá je za vysokými dveřmi bloku.

OSTRŮVEK

V kuchyňském prostoru si udržel své klasické postavení pouze kuchyňský ostrůvek. Na něm se odehrává celá magie vaření. Najdete zde zdroj vody, světla i odsávání.
Podoba ostrůvku je v kuchyni natolik důležitá, že se při jeho zhotovení využívá hlavně snadno tvarovatelný „umělý“ kámen. Nejenže bezchybně zvládá všechny křivky, ale i hygienické nároky 21. století. Navíc si jeho hladký povrch poradí i s neviditelnými spoji mezi deskou a vestavěnými spotřebiči. K dokonalé hladké ploše přispívají i výrobci dřezů a varných zón. Vestavěné varianty lícují se stykem desky.
Jaká by však byla moderní podoba kuchyně bez výkonného odsavače. Právě od něj se očekává bezproblémový provoz kuchyně v spojeném prostoru s obývákem. Špičkové modely splňují nejen dokonalou funkci odsávání, ale i osvětlení. Ocení je hlavně ti, co si rádi připravují pokrmy přímo na jídelním stole. Odsavač mohou umístit přímo nad jídelní stůl.