Kuchyňská zástěna dělá kouzlo linky

Přesně taková by měla být kuchyňská zástěna, tedy plocha za kuchyňskou linkou, mezi pracovní deskou a horními skříňkami. Trendem jsou zde hladké velkoplošné materiály bez spár, určitě však ne bez nápadů.

„Tón v tónu“

Respektive „materiál v materiálu“ je elegantní řešení, které pro svou jednoduchost a finanční dostupnost patří k nejčastějším. Zástěnu vytvoříte z takzvaných dekorativních panelů, tedy desek MDF s tloušťkou 17 až 18 mm a s povrchem upraveným odolnou fólií nebo vysokotlakým laminátem. V podstatě jde o materiál totožný s pracovní deskou (jenom tenčí), to znamená odolný proti oděru či poškrábání. Běžně se objednává u výrobce spolu s kuchyňskou linkou, takže není problém sladit jeho povrch se skříňkami či pracovní deskou. Samozřejmě, ani milovníci výrazných kontrastů se nemusí při výběru omezovat. Zajímavé možnosti přitom nabízejí nejen různé dekory povrchů. Hitem je plastické frézování desek, například jemné vlnky či motiv včelí plástve.

Výhodou dekorativních panelů je jednoduchá montáž a velké rozměry (až 1,2 × 2,5 m), nevýhodou nižší odolnost proti vysokým teplotám, takže takové zástěny nelze použít za plynovou varnou deskou.

Dekorativní panely se vyrábějí ze stejných materiálů jako pracovní desky, což jim zaručuje vysokou odolnost proti oděru i při čištění. Pokud si zástěnu objednáte u výrobce spolu s kuchyňskou linkou, máte záruku, že dekory budou perfektně sladěny.

Nástěnný panel FASTBO z vysokotlakého melaminového laminátu je vhodný na stěnu za pracovní i varnou desku, kromě plynové. Odolává teplu, vodě, mastnotě a špíně. V nabídce je v černé, červené a bílé barvě, hladký nebo se vzorem obkladaček, rozměry 60 × 50 cm.

 Sladěné či kontrastní?

Můžete si zvolit panely například se stejným dekorem jako na pracovní desce, spodních či horních skříňkách. Nebo i vše v jedné barvě – čisté řešení jsou dnes v kurzu, přirozeně jejich časem zpestří věci, které v kuchyni používáte. Aktuálně jsou zejména bílé kuchyně, do kterých může vnést decentní oživení například střídání matných a lesklých ploch či plastický vzor. Druhou možností je výrazný kontrast, vytvořený například grafickým motivem na zástěně nebo její barvou.

Výhodou hladkých jednolitých ploch je snadné čištění a elegantní vzhled. Materiálových možností je přitom několik.

 Obkládačky stále „žijí“

I když keramický obklad dnes není u tématu zástěn v popředí, stále jsou kuchyně, kde je nenahraditelný – například, pokud je linka ve venkovském či retro stylu, jiné než klasika jí nesluší. Přestože není povinen všude, pokud si chcete ušetřit vrásky, měli byste na odolný keramický obklad, který se snadno čistí, pamatovat alespoň na nejvíce exponovaných místech, tedy za varnou deskou a za dřezem.

Pokud chcete, aby byla skleněná zástěna opravdu odolná a bezpečná, vyberte si kalené sklo.

 Kuchyň jako obrázek

Velkým hitem jsou zástěny ze skla, které nabízejí přímo nekonečné estetické možnosti – od různých stupňů průhlednosti či efektního podsvícení až po originální grafické vzory. Materiál s názvem grafosklo je kombinací skla, bezpečnostních fólií a různých způsobů grafického ztvárnění – fotografií, digitálního tisku grafických motivů, textilií, či dokonce přírodnin (například listů). Grafosklo je v podstatě sendvič – mezi dvě skla se umístí například fólie s grafikou a vše se navzájem pevně spojí při vysoké teplotě. Skleněný obal chrání vnitřní motiv před poškozením a znehodnocením vodou, dokonce nevybledne ani na přímém slunci. K výhodám kaleného skla patří velké rozměry jednolité plochy (grafosklo může mít až 1,45 × 2,8 m), mimořádná odolnost proti jakýmkoli vnějším vlivům a opravdu jednoduché čištění. Na detaily, například umístění vypínačů či zásuvek, však musíte pamatovat včas – všechny otvory třeba totiž do skla vyříznout ještě před jeho zakalením.

Zejména při otevřených kuchyních se sklo se stejným motivem může zopakovat i jinde v interiéru – například na dveřích, obkladu stěny v obývacím pokoji, dělící stěně, stolové desce.

 

Namísto stěny výhled

 

Nízké okno je opravdu efektním moderním řešením plochy za linkou, nehodí se však úplně všude. Určitě ne za varnou desku. Otázkou je i kombinace s dřezem. V takovém případě je třeba při výběru a umístění baterie pamatovat minimálně na otevírání okna (v nabídce jsou i sklápěcí baterie, určené speciálně pro tyto případy). Takže nezapomeňte – výhled do zahrady je sice důležitou součástí mnoha vysněných kuchyní, nekonečné mytí věčně zaprskaného skla však již k růžovým snům nepatří .

Na odkládání nemusí sloužit jen klasická polička či závěsný systém – ani při takové běžné záležitosti, jakou je kuchyňská zástěna, se nemusíte nutně držet zažitých stereotypů.

 Co za varnou desku?

Za indukčně nebo elektrickou varnou deskou může být kterýkoliv ze zmíněných materiálů, problematické jsou však plynové varné desky. „Je tu totiž potřebný materiál, který dobře odvádí teplo, díky čemuž odolá vysokým teplotám. Důležitá je i odolnost proti působení přímého plamene. Běžné laminované a foliované dekorativní panely ani obyčejné sklo tedy v tomto případě nesplňují požadavky na bezpečnost. Elegantním řešením je kalené sklo (lze použít i jako ochrana laminované dřevotřísky za hořáky), vhodný je také kámen (i umělý, například corian), nerez či takzvané kovolamináty, tedy desky (nejčastěji HPL), jejichž povrch tvoří metalická fólie, například z nerezu, hliníku či mosazi. Samozřejmě, odolává i klasika, tedy keramický obklad.

Trendovým řešením , kterým obejdete problém s málo odolnou zástěnou, je umístění plynové varné desky v prostoru, například na kuchyňském ostrově. Navíc tak budete mít při nejčastější kuchyňské činnosti skutečně kontakt s ostatními v místnosti.