I do koupelny patří nábytek

Vybíráte nábytek do interiéru? Neobcházejte ani koupelnu. Vždyť dnes k ní nábytek patří stejně neodmyslitelně jako k obývacímu pokoji či ložnici.

V koupelně malé nebo velké, na skříňky vždy místo najdete. Hygienické místnosti skoupé na čtvereční metry nabízejí zejména prostor nad a pod umyvadlem. Jejich rozlehlejší jmenovkyně rady přivítají vysoké nástěnné sestavy, taburetky i úložné boxy na kolečkách. Žezlo v koupelně převzala královna „praktičnost“. Soklům nadobro odzvonilo. I skříňky na nožkách se v katalozích renomovaných výrobců nábytku stávají stále vzácnější jevem. A pokud na ně přece jen narazíte, zjistíte, že narostly na patnáct a více centimetrů. To aby údržba podlahy byla ještě jednodušší.

Propracované do detailu

Vnitřní vybavení skříněk pod umyvadla se za poslední roky výrazně nezměnilo. Nemělo důvod. Nic lepšího než přehledné a snadno dostupné plné výsuvy zatím neexistuje. Výrobci však jejich využití vyšperkovali do dokonalosti. Za dvířky výsuvného kontejneru se ukrývá nízká vnitřní zásuvka s praktickým členěním na drobnosti. Kvalitní koupelnový nábytek již standardně disponuje mechanismem na samootvírání dvířek. Nejlepší přítelkyně malých koupelen jsou zrcadlové skříňky, které nabízejí vlastní osvětlení, elektrickou zásuvku, zvětšovací zrcadlo a dávkovače na hygienické ubrousky.

Vlhkost pod kontrolou

Když si při výběru nábytku dáte pozor, pochybnosti o jeho umístění do vlhkého prostředí koupelny mohou jít bokem. Základem jsou dokonale nalisované hrany, které nepropustí vodu dovnitř desek. A ty zaručí pouze výrobci s kvalitním strojovým vybavením. V umyvadlové skříňce stačí osadit plastový sifon. Nepleťte si ho však s takzvaným „husím krkem“, který slouží pouze k napojení excentricky osazené skříňky pevného sifonu na kanalizaci. Pokud není součástí sádrokartonové stěny výztuha, sáhněte po nábytku na nožičkách. Na spáru mezi umyvadlem či umyvadlovou skříňkou a stěnou použijte transparentní nebo s nábytkem barevně identický silikon, který zabrání vniknutí vody za nábytek. Samotný laminát, dřevěná dýha i masivní dřevo si s vlhkostí poradí. Dřevěným povrchem v boji s vlhkostí pomáhá ošetření speciálními laky. Stojící loužičky a kapky vody však dřevu neprospívají. Dřevěný nábytek před nimi ochráníte situováním dále od vany či sprchového koutu bez zástěny. Minimalizovat styk s vodou můžete také výběrem skříňky pod umyvadlo. Pokud se chcete vyhnout častému utírání, sáhněte po skříňce bez odkládací horizontální plochy, tedy takové, která kopíruje tvar umyvadla. Bezchybný společník koupelny je nábytek z lakovaných desek.

Triumf barev

A právě lakované povrchy přinášejí do koupelen nový závan svěžesti. Stále populárnější neutrální hnědé a šedé obklady stěn probouzí k hravosti nábytek v červených, oranžových, fialových a tyrkysových odstínech. Noblesu do koupelny vnese bílá a černá s vysokým leskem. Nadčasovost garantují domácí i exotické dřeviny.