Jídelna je nedílnou součástí kuchyně

Jídelna je jedna z nejdůležitějších částí domova. Společné rodinné chvíle jsou vzácné, proto bychom měli do našeho denního harmonogramu vtěsnat alespoň společnou večeři s rodinou za jedním stolem.

Pod jídelním prostorem si většina lidí představuje velký klasický stůl a židle. Ano, tyto prvky opravdu patří mezi hlavní části jídelen, ale ne ve všech domácnostech se dnes vyžadují. V mnohých příbytcích jejich vystřídali barové pulty s barovými židlemi, které se vám sice mohou zdát nepříliš pohodlné, ale nemusí to tak být.

Klasika má stále své kouzlo. 

Jídelní soupravy se povětšinou skládají z několika židlí a stolu. Jejich přítomnost mohou zvýraznit příborníky nebo vitríny. Obvykle se prodávají jako sektorový nábytek k obývacím stěnám, protože novodobé jídelny jsou převážně propojené s obývákem. Proto i jejich design, a barevné odstíny korespondují s trendy obývacích stěn.

Populárními odstíny jsou kombinace dřevin v švestce nebo ořechu s vysokým bílým leskem. V případě stolů se často využívá dřevo, ale své místo si zde najde i sklo.

V současnosti rodiny nejsou až tak mnohočetné, jako to bývalo před lety. Pokud patříte k těm šťastlivcům, který má doma tři až čtyři neposedné děti, jistě uvítáte rozkládací jídelní stoly. V první řadě vám ušetří mnoho místa a jsou jednoduché na manipulaci. Stačí je roztáhnout, vložit zásuvnou desku, položit ubrus a máte prostřeno. Pokud však nejste vyznavačem rozkládacích stolů, zkuste se poohlédnout po těch klasických. Výhodou je, že je můžete mít vyhotovené i z masivu, který dodá vaší jídelně originální vzhled.

Jídelní židle si vybírejte podle designu stolu. Tyto dva prvky by měly být sladěné, doplňovat se a být harmonizovány. Kombinovat můžete klasické dřevěné židle se čtyřmi nohami s modernějšími, jejichž sedák drží pochromovaná kostra ve tvaru „S“.

Mezi nejpevnější patří židle vyhotovené z masivu, ale i ty s kovovou konstrukcí dokážou udržet pořádného chlapa. Závisí to od jednotlivých typů židlí a druhu použitého materiálu. Jejich celková nosnost se však pohybuje od 80 až po 130 kilogramů.

Co však dělat, když se vám jídelní stůl do bytu nevejde? Stačí najít jinou variantu. Je jich mnoho. Pokud máte rádi moderní trend, zkuste si zařídit jídelnu v podobě barového pultu s barovými židlemi. Pokud jste však konzervativnější osobou, jistě uvítáte vyklápěcí stolky na stěně. Ty jsou opravdu užitečné, protože ušetří mnoho místa a splní vaše potřeby v jídelně.

Vedle funkčnosti samotných jídelních prvků byste měli popřemýšlet i o jednoduché výzdobě. Blíží se léto, a pokud toužíte po pestrobarevném nádechu jídelny, sáhněte po doplňcích v podobě ubrousků či návleků na židle. Příjemně bude na stolech působit výzdoba ve formě umělé trávy nebo misky plné kamínků či umělých květinových lupínků.

Výzdoby a dokonalá kombinace barev však z praktického hlediska v jídelně velmi nepochodí. Jelikož její sousedkou bývá zpravidla kuchyň, zkuste ji vhodně doplnit praktickým příslušenstvím, které využijete i při vaření. U novostaveb a prvotním zřizování bytu či domu určitě uvítáte dřevěný chlebovník, umělé nebo skleněné dózy, kam můžete vložit jakoukoliv surovinu na vaření, džbány na vodu nebo ocet a mnoho dalších praktických věcí. Vaše jídelna tak dostane nový rozměr a nebude sloužit už jen na posezení při dobré večeři.