Gabionový plot chrání soukromí

Péče a ochrana o naše okolí je během na dlouhé tratě, a proto jak se říká netřeba usnout na vavřínech. Oblíbeným stavebním prvkem ve stavebnictví a architektuře se stále častěji stávají gabiony. Jsou vhodnou alternativou velkých betonových konstrukcí.

Určitě jste se již s nimi setkali. Drátokamenný prvek nebo jinak řečeno „klec“. Gabiony jsou stavební prvky z drátěné sítě vyplněné kamením a zeminou, které jsou nenáročné na udržování. Prvek je tvořen do hranolovitého nebo válcovitého tvaru. Novodobé gabiony se vyvinuly z pletených proutěných košů plněných kamením, které se již ve středověku využívali na budování obranných opevnění.

Jak si vybrat?

Při stavbě z gabionů je třeba se rozhodnout jakou gabionovou síť použijeme. Máme dva základní typy gabionů. Při výběru je důležité brát v úvahu samotný účel stavby. Pletené gabiony jsou vyrobeny z drátěné sítě se šestiúhelníkovými očky tzv. hexagonální síť. Pro vysokou pevnost konstrukce se při pletení jeden drát vždy obtočí dvakrát. Nejčastěji používaný průměr drátu je 2,7 mm. Velikost šestihranných oček je 80×100 mm. Uplatnění pletených gabionů je při stavbě opěrných zdí, úpravě břehů řek nebo vodních nádrží.