Dům může zateplit odvětraná fasása

V praxi se nejčastěji využívá kontaktní zateplovací systém, který je cenově nejdostupnější a vzhled budovy zůstává bez zásadnějších změn. Izolační desky se nalepí a ukotví na stěnu, vyztuží síťovinou a omítnout.

Při tomto systému zateplení je však poměrně náročné dosáhnout dostatečné difuzní propustnosti konstrukce, která umožní odvádění vodních par z konstrukce. To je důležité zejména při obnově starších budov, jejichž zdivo má stabilně zvýšenou hladinu vlhkosti. Jakákoliv chyba – nesprávné dimenzování tloušťky izolace, nevhodný druh omítky nebo nedostatky při realizaci – může vést ke kondenzaci vlhkosti uvnitř zdiva. Své o tom vědí majitelé bytů, ve kterých se krátce po zateplení objevilo vlhnutí zdí a vznik plísní.

Spolehlivější řešení představuje odvětraný zateplovací systém, při kterém zůstává mezi zateplenou stěnou a povrchem fasády vzduchová mezera. Podmínkou je použití prodyšný izolačního materiálu, například minerální vlny. Předsazená fasáda spolehlivě zachycuje srážky, nápory větru i působení slunečního záření, přičemž odvětraná vzduchová mezera odvádí nadměrné množství vodních par unikajících z vnitřku budovy ven a zmírňuje velké rozdíly teploty mezi exteriérovým prostředím a konstrukcí budovy.

Realizace odvětrávaného systému není náročnější, než u kontaktního systému, naopak využívá rychlý a čistý proces suché montáže. Přesto se při bytových domech využívá jen minimálně. Jedním z důvodů je obava z výrazné změny vzhledu budovy, protože finální vrstvu fasády tvoří obvykle lehký obkladový materiál, nikoliv tradiční omítka. Takové obavy jsou však při dnešních možnostech zcela neopodstatněné. Z hlediska architektonického ztvárnění je možné při použití odvětraných fasád dosáhnout vysoce estetický a kreativní vzhled domu.

Vláknocementové fasády

Ideálním materiálem pro řešení odvětrané fasády jsou velkoplošné vláknocementové desky, které jsou při tloušťce pouhých 8 milimetrů mimořádně pevné, pružné a tvarově stálé. Desky je možné jednoduše řezat, takže se dají přizpůsobit nejrůznějším tvarům a představám architektů. Díky nízké plošné hmotnosti je možné tento materiál kvalitně a spolehlivě ukotvit i na různých šikminách a převisech, kde by použití jiného obkladu s větší hmotností nebylo možné.

Vláknocement spojuje vlastnosti, jako jsou pevnost a odolnost proti povětrnostním vlivům s lehkou zpracovatelností, hospodárností a ekologickou bezpečností. Odolává mrazu, horku, vlhku, ohni, korozi, hnilobě a rozkladu. Udržuje si tvarovou stálost a přírodní vzhled.

Na trhu jsou v nabídce vláknocementové desky s akrylátovou povrchovou úpravou nebo se zachováním esteticky hodnotné struktury vláknocementu. Jedinečný efekt takzvané „živé“ fasády umožňují například fasádní desky Equitone Tectiva. Technologií broušení povrchu se na nich zvýrazňuje přirozená struktura vláknocementu, díky čemuž v závislosti na úhlu dopadajícího světla ve fasádě mění jednotlivé fáze dne.

Keramické fasády

Pro ještě větší odolnost a delší životnost v extrémních podmínkách, ať už na celých fasádách, nebo na jejich částech, jsou k dispozici moderní keramické fasádní obklady. Se svou vysokou pevností, tvrdostí, mrazuvzdorností a nehořlavostí představují plnohodnotnou alternativu k masivnějším kamenným či gressovým obkladem. Keramické fasádní obklady se navíc vyznačují praktičtějším – závěsným způsobem upevnění na konstrukci, který umožňuje jednoduchou a rychlou montáž, vysokou variabilitu spár a směrů montáže.

Keramická fasáda dokáže odolávat klimatickým vlivům, bakteriím, plísním, mechanickému poškození a zajišťuje větší akustickou neprůzvučnost obvodových stěn. Dodržování pokynů při montáži, zachování mezer a použití kvalitní tepelné izolace z minerální vlny zajistí funkčnost fasády na několik desítek let.

V nabídce jsou keramické obklady barvené v celém průřezu v přírodním matném a lesklém provedení, jakož i glazované obklady v široké barevné škále. Sortiment doplňují komponenty v rýhovaném nebo drážkovaném povrchovém provedení.

Kombinace materiálů

Volba odvětrané fasády s obkladem nepředstavuje pro stavebníka žádné omezení, spíše naopak. Jednotlivé obkladové materiály (dřevo, plech, keramika, vláknocement atd.) Je možné libovolně kombinovat. V případě požadavku na dosažení klasického vzhledu omítnuté stěny je možné sáhnout i po vláknocementových stavebních deskách, které jsou vhodné pro dodatečné nanesení omítky nebo přímý obklad lepením.