Čáry s textiliemi vdechnou nový vzhled

Domácnosti můžete vdechnout nový vzhled i bez bourání a velkých investic. Čarujte s textilem!

I vás blížící se léto vždy přímo nadopovat nápady, jak si oživit bydlení? S plnou peněženkou by to nebyl problém. My vás však chceme inspirovat, abyste to zkusili vlastníma rukama a s vlastními nápady. Svým vkusem dodáte příbytku navíc i punc originality a jedinečnosti. Velký efekt za poměrně málo peněz můžete dosáhnout výměnou několika kousků bytového textilu, například závěsů, záclon, koberce, ubrusu na stůl, prostírání, potahu na židle, přehozy na postel nebo sedačku, povlaků na dekorační polštářky. Dokonce si můžete vytvořit efektní textilní paraván.

Přírodní versus umělá

V obchodech najdete látky z přírodních a z umělých vláken. Předností přírodních látek, tedy lnu, bavlny, vlny či hedvábí je příjemné působení na dotek a jejich ekologický původ. Nevýhodou je mačkavost, přičemž vlněná látka je méně mačkaná, ale hrozí napadení moly. Naproti tomu umělé látky většinou netřeba žehlit. Při styku s kůží však nepřinášejí takové příjemné pocity. Strukturou a vzhledem dokážou věrně napodobit přírodní textil. Navíc existují v mnohem větších spektrech barev a vzorů jako přírodní. Samozřejmě, to znamená i rozdíl v ceně, umělé a směsové látky, například polyester, vlizelín jsou zpravidla levnější než vlna a hedvábí.

Báječná řada

Vyberte si materiál, který se dobře pere, a respektujte doporučení výrobce na etiketě. Na vlastnosti textilu se zeptejte v prodejně a vyžádejte si letáček o způsobu údržby.

Tón v tónu nebo kontrast?

Látky vybírejte podle toho, jakou strukturu a barvu nábytku a stěn máte. Zajímavé okna či krásný potah sedačky však zbytečně nepřekrývejte, ať vyniknou. Při výběru barvy a vzoru nového textilu vycházejte z toho, jakou atmosféru chcete v místnosti dosáhnout.

Pro odpočinek a relax se hodí zelené, modré, růžové, hnědé, šedé nebo béžové odstíny, měkké, lehké, hladké a splývavé materiály. Aktivitu podporuje červená, žlutá, oranžová, a kontrasty, například bílé a černé. Materiál by měl být zajímavě vzorovaný nebo se zajímavou strukturou, případně nařasený.

Pozor!

Klidný interiér ložnice či pracovny, plný harmonie, určený k odpočinku, nemusí znamenat barevnou nudu a monotónnost vzorů. Mnoho výrazných barev v dynamickém prostoru kuchyně nebo dětského pokoje může způsobit, že se jejich energie brzy „přejíte“.

Náš tip

Textilní doplňky působí elegantně, pokud vytvářejí sérii. To znamená, že mají stejný odstín, přičemž může mít rozličné vzory. Nebo naopak mají stejný vzor, ​​přičemž jsou v jiné barvě nebo odstínu. Dokonalost představují takzvané koordináty, to znamená celá souprava bytového textilu, zejména závěsů, koberce, přikrývky a povlečení na polštářky je ve stejné barvě i vzoru. Rozdíl je pouze v jejich materiálu, podle účelu použití.

Jaké barvy a vzory spolu ladí?

Barvu a vzor závěsu či ubrusu vždy slaďte s odstínem nábytku a stěn. Nechte se vést svými pocity a upřednostněte oblíbené barvy členů domácnosti.

  • starorůžová, cyklámenová, bordó
  • švestková, světle fialová, zlatožlutá
  • tmavě modrá, béžová, bílá
  • světle šedá, modrá, tmavě šedá
  • čokoládová, béžová, červená
  • hráškově zelená, šedá, cihlová
  • rezavá, tyrkysová, čokoládově hnědá
  • rostlinné a orientální vzory
  • pásky a čtverce
  • kruhy a tečky