Bytové textilie zútulní domov

Bytový textil lze považovat za tajnou ingredienci útulného interiéru. Na letní inspiraci přinášíme tři z barevných trendů, na které si můžete naladit i svou domácnost.

Přestože minimalistické interiéry na jistý čas výrazně zredukovali zastoupení textilních doplňků, jejich strohost a chlad se postupně vytrácí. První pomoc podají měkký koberec s vysokým vlasem, závěs a pár volně pohozených polštářů. Okamžitě dodají prostoru nový teplejší vzhled a měkkost. Tato silná textilní trojka dokáže s minimální investicí dosáhnout rychlou a citelnou změnu celkového výrazu domácnosti. Pozitivní rozdíl po zavěšení závěsů a položení koberce pocítíte i po akustické stránce.

Textil pohlcuje zvuk, redukuje jeho odraz, čímž zlepšuje celkovou akustiku prostoru. Podvědomě tak přispívá k navození pocitu útulnosti. Závěsy z hrubší tkaniny zas dokážete tlumit hluk z exteriéru a regulovat pronikání slunečních paprsků z hlediska tepla i světla. Chrání před chladem, horkem i průvanem. Při výběru materiálu a dekoru textilních doplňků zohledněte velikost svého interiéru, převažující styl a účel, pro který mají sloužit. Pokud mají plnit funkci stínění, upřednostněte tkaniny, které nepropouštějí nebo odrážejí světlo. Na dekorační polštáře, denní přikrývky či jiný interiérový textil, se kterým budete v přímém kontaktu, vybírejte materiál příjemný na dotek.

Nabité energií

Prodlužte si letní naladění některou z pestrobarevných textilních kolekcí, nebo si vyberte jen jeden až dva solitéry se svěží barevností, či výrazným vzorem. Pozor však na míchání několika dominantních dekorů, aby se cílená hravost nezvrhla na totální chaos. Myslete na to, že velikost vzoru ovlivňuje měřítko prostoru. To znamená, že příliš velký vzor může opticky zmenšit místnost a naopak.

Na modré vlně

Pařížská modrá, azurová i tyrkysová, všechny jsou in. Potřebují však méně výrazný doprovod. Doplňkovou barvu si vybírejte mezi bílou, světlou béžovou či odstíny zelené. Nic nepokazíte ani jejich vzájemnou kombinací. Tmavé tóny modré volte raději jen na menší ploše, aby interiér příliš nezatemnili. Na stínění upřednostněte světlé barvy nebo neutrální bílou.

Přírodně laděná

Širokou paletu zemitých barev, odstínů zelené či šedé doplňte florálními motivy. Nebojte se je zkombinovat i s tkaninami s metalickým povrchem či s dekoračními prvky v barvě mědi. Pokud se vám nehodí klasické závěsy ke stylu interiéru, vyzkoušejte alternativní řešení. Na výběr máte textilní rolety, římské rolety, plisé nebo japonské posuvné stěny. Požadavky na tyto speciální textilie s funkcí stínění jsou tvarová stabilita a pevnost, zejména při posuvných stěnách. Novinka na našem trhu jsou atypické posuvné stěny v horizontálním směru.