4 různé typy zapuštěných bazénů

Pokud chcete něco čistšího a spolehlivějšího, než je koupaliště z kamenů a bahna na vašem dvorku a trvalejší než nadzemní bazén, existují čtyři hlavní typy zapuštěných bazénů. Dřevo je sice možností, ale náklady na stavbu něčeho takového, co se za několik let nezničí, zužuje výběr na nejoblíbenější a nejúčinnější materiály. Mějte na paměti, že existují varianty hlavních typů, které vám umožňují více možností.

Zde je to, co potřebujete vědět o čtyřech typech zapuštěných bazénů.

Beton s povrchovou úpravou omítkou nebo kamenivem

Použití železobetonu k vytvoření pláště, beton a omítka jsou nejběžnějšími materiály pro stavbu bazénů v zemi a byly prvními materiály používanými, když se zahradní bazény staly populárními. Proč? Beton je odolný a porézní, což umožňuje skořepině potažené omítkou zadržovat vodu, poskytovat stabilitu a v případě potřeby ji znovu omítnout, což zvyšuje její životnost.

Funguje to takto: po vyhloubení díry na dvoře se strany a dno díry obloží nebo orámují výztuží (ocelovými tyčemi). Ty lze vytvarovat do téměř jakéhokoli myslitelného tvaru, spolu s přidáním schůdků, ramp a dalších prvků.

Po umístění výztuže je plášť bazénu vyroben nástřikem povrchové úpravy pomocí stříkaného betonu nebo střeliva. Tato metoda nástřiku pomáhá dodavateli při rozhodování o velikosti a tvaru betonového bazénu. Bazén s moderními křivkami by ve většině případů neměl stát o nic víc než stejně velký bazén s tradičnějším hranatým tvarem. Stříkaný beton se nanáší za sucha.

Alternativní povrchové úpravy

Na povrchy bazénů vyrobené z betonu nebo omítky lze přidat různé materiály, včetně dlaždic, kamene a umělých textur.

Alternativní povrchové úpravy s texturami jsou stále populárnější, jako je třeba kamenivo z oblázků. Očekávejte, že tyto povrchové úpravy kameniva vydrží asi 8 až 12 let.

Sklolaminát

Bazén ze sklolaminátu se bude prodávat jako velká jednodílná skořepina, která k vám domů dorazí nákladním vozem a následně se pomocí jeřábu umístí do vyhloubeného otvoru. Na rozdíl od betonových bazénů jsou laminátové bazény hotové, takže je vzácné požadovat přizpůsobený design. Většina výrobců sklolaminátu nabízí na výběr mnoho modelů a velikostí. Schody, lázně a lavičky jsou obvykle předem vytvořeny.

Díky sklolaminátu je proces výstavby bazénu rychlý a snadný. Jeho hladký vnitřní povrch je kluzký, takže se na něm řasy těžko drží. Sklolaminát však může být dražší. Po 10 až 15 letech vystavení slunci a chemikáliím se sklolaminát znehodnocuje. Přetření není snadné, protože nový nátěr se na starší snadno nelepí.

Vinyl

Bazény, které jsou obloženy vinylem, jsou postaveny s kovovými nebo plastovými rámy nad zemí nebo zasazeny do vyhloubeného otvoru. Prefabrikované nosné stěny nebo panely vyrobené z plastu, oceli nebo hliníku jsou spojeny s rámem a tvoří formu, která je poté obložena těžkým vinylem, aby vytvořila plášť bazénu. Spodní část vinylové fólie sedí na loži z písku nebo jiného materiálu, zatímco horní část je přidržována krytem, ​​který vytváří dokončený okraj a také funguje jako okraj pro terasu bazénu.

Stejně jako jiné materiály se i vinyl kazí dlouhodobým působením prvků spolu s bazénovou chemií. Některé vložky jsou vybaveny inhibitory plísní a UV záření, které mohou prodloužit životnost vinylové vložky z 10 na přibližně 18 let.